Dlouho očekávaná rekonstrukce železničního nádraží v Mariánských Lázních je v plném proudu. Opravy se ale konečně dočká také jeho okolí. Cestujícím zpříjemní jejich putování nový dopravní terminál.

„Po letech jsem přijel do Mariánských Lázní a měl jsem z toho šok. Tak rozbité nádraží jsem dlouho neviděl. Snad nejhorší zážitek jsem měl z toalet v nádražní budově,“ kroutil hlavou Aleš Jedlička z Poděbrad.

„Kdysi jsem sem pravidelně jezdil na odborářské rekreace. Teď jsem tu na prodlouženém víkendu a nestačím se divit. Nádražní budova je z poloviny rozkopaná, autobusová stání jsou rozpadlá. Přejít silnici před nádražím je o zdraví. Jsou v ní vytlačené hluboké koleje od těžkých aut. Ještě že tu mají nové a pohodlné trolejbusy,“ dodal.

„Do nádražní haly aspoň neprší a nefouká. Ale co máme dělat, když čekáme na autobus? Posadit se není kam a ty přístřešky jsou jen pro ostudu. Vytlučená okna, zohýbané plechy. Prostě děs,“ poznamenala smutně Jiřina Pienčíková z Mariánských Lázní.
V současné době se ale situace pomalu začala měnit. Společnost Grandi Stazioni opravuje budovu železničního nádraží, kde mají vzniknout nové obchodní prostory a zázemí pro cestující včetně nových toalet. Stavební práce na rekonstrukci by měly skončit zhruba za rok.
Podobná je i situace s přilehlým autobusovým nádražím. Do jeho přeměny v moderní dopravní terminál propojený se železnicí se společně pustil Karlovarský kraj a město Mariánské Lázně.

„Celá oprava bude stát asi 100 milionů korun,“ uvedl mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král. „Městská pokladna zaplatí 7,5 milionu korun,“ zdůraznil. Šedesát milionů bude uhrazeno z dotace a zbytek zaplatí Karlovarský kraj. Stavební povolení má být připravené na jaře příštího roku. Pak se musí ve výběrovém řízení najít dodavatel stavby. Po jejím dokončení se Mariánské Lázně konečně dočkají stavu, kdy bude celá Hlavní ulice opravená.
„Na podzim roku 2009 by se tak mohlo začít stavět,“ řekl mariánskolázeňský místostarosta Jiří Chval.

Rekonstrukce Nádražního náměstí si vynutí i několik změn v dopravě. Například autobusy, které se v současné době otáčejí před nádražní budovou, budou na svá stání v terminálu zajíždět Nákladní ulicí. Radnice také uvažuje o zklidnění dopravy na nedaleké křižovatce ulic Hlavní a U Mlékárny.
Cestující se těší nejen na novou nádražní budovu, ale také na dokončení opravy hlavní železniční trati z Chebu do Plzně, která vede právě přes Mariánské Lázně.

„Chtěl bych nejen nové nádraží, ale také opravenou trať do Plzně. Vadí mi to neustálé přestupování do autobusů. Ve Stříbře už mají nádraží opravené a docela prokouklo. Doufám, že Mariánské Lázně budou ještě hezčí,“ povzdechl si Pavel Vrána z Mariánských Lázní.