Modelářský klub RCA Mariánské Lázně obnovil svoji činnost koncem roku 2007 a hned v následujícím roce se stal pořadatelem závodu EFRA GRAND PRIX. Jedná se o prestižní závod rádiem řízených vozů automobilů Off Road v měřítku 1:6. Letošní závod na dráze u Autokempinku Luxor Velká Hleďsebe se pojede ve dnech 8. - 10.srpna od 9 hodin, pojede se i seriál závodů s názvem Mariánskolázeňský pohár a závod mistrovství ČR modelů měřítka 1:8. Jedná o modely se spalovacím motorem.

Závod EFRA GRAND PRIX OFF ROAD 1:6 v Mariánských Lázních

Modelářský klub RCA Mariánské Lázně obnovil svoji činnost koncem roku 2007 a hned v následujícím roce se stal pořadatelem závodu EFRA GRAND PRIX. Jedná se o prestižní závod rádiem řízených vozů automobilů Off Road v měřítku 1:6. Klub se tak zařadil po boku klubů takových velmocí jako jsou Anglie, Francie a Rakousko, kde se jedou zbývající závody GP. Závod na dráze u Autokempinku Luxor Velká Hleďsebe se pojede ve dnech 8.-10.srpna 2008. Ale pěkně popořádku.

Klub modelářů rádiem řízených aut (RCA) z Mariánských Lázní se nejprve zabýval modely aut v měřítku 1:10. Vidět tyto modely v akci bylo možné na několika závodech v tělocvičnách zdejších škol a dále v programové smyčce TV studia Mariánské Lázně se sídlem na Husově ulici. Postupem času však činnost klubu ustala, neboť závody modelů 1:10, se stali časově náročné vzhledem k dojíždění na okolní dráhy a finanční náročnosti pořádání závodů v tělocvičně. Vybudování vlastní dráhy bylo pro hrstku nadšenců absolutně nereálné.

Když po čase přišel kolega Roman s modelem terénního auta délky téměř 90 cm. a ukázal že se dá jezdit na louce, v prachu, šotolině a hlíně, nahlodal nám modelářské myšlení natolik, že po několika měsících nás bylo pět s modely měřítka 1:6. Jezdilo se všude možně, dělali jsme ukázky na Dětských dnech, a hledali místo pro dráhu. Naše umění s těmito modely jsme si vyzkoušeli na závodech MČR v Chomutově a Slavkově. Po celkem slušných umístěních (Roman v 1. desítce já v 2.) bylo rozhodnuto. Velká měřítka jsou to pravé zpestření. Řady nadšenců z okolí, se s rozvojem tohoto sportu v České republice obecně, rozšířili na současných 18 členů RCA klubu Mariánské Lázně. A dráha?

V roce 2007 se podařilo díky těžké technice, nemalým finančním nákladům, ale i úsilí příznivců modelů aut, vybudovat dráhu vedle areálu AC Luxor. Jedná se o největší a nejdelší RC dráhu v České republice s mezinárodními parametry. Nechybí zde skoky, dlouhá rovinka, mírně klopené zatáčky a tzv. lavice. Součástí areálu je vysoká tribuna, rozvod vody, elektřiny, elektronické počítání a především zázemí pro závodníky, včetně možnosti ubytování. Zatěžkávací zkouškou byl volný závod na který přijali pozvání přední jezdci jezdící seriál mistrovství ČR. Slova chvály na kvalitu dráhy a zajištění závodu nám byla velkou odměnou. Reportáž ze závodu byla presentována ve vysílání TV studia Mar.Lázně, kterému patří poděkování za propagaci modelářského sportu, který lze vzhledem k fyzické nenáročnosti provozovat i v pokročilém věku (k dráze dojedu autem a na tribunu se těch pár schodů vylézt dá). Důležité je soustředění, šikovné ruce a dobrý zrak.

V letošní sezóně se pojede na naší dráze kromě závodu EFRA, několik volných závodů modelů 1:6, seriál závodů s názvem Mariánskolázeňský pohár a závod mistrovství ČR modelů měřítka 1:8. Jedná o modely se spalovacím motorem. Dráhu využili i jezdci holandského týmu Elecon k testování podvozků značky Eocén.

Komu alespoň trochu voní benzín, nebo je zvědav, přijďte se podívat. Bližší informace naleznete na našich stránkách www.rcaml.nolimit.cz, případně v prodejně TH-TEX v Mar.Lázních-Úšovicích, kde jsou některé modely vystaveny a Honzík Vám poskytne základní informace. Budeme rovněž rádi, když navštívíte některý ze závodů jejichž vyvrcholení nastane při závodě EFRA a můžete tak s námi oslavit 200 lázeňskou sezónu v Mariánských Lázních.