Statisícové položky musí platit obce v okolí Mariánských Lázní za to, že jejich děti dojíždějí do základních škol ve městě. Tato částka se ale z roku na rok bez předchozího upozornění mnohonásobně navýšila.

„Za školní rok 2006/2007 jsme za 23 dětí měli zaplatit částku 367 tisíc korun. To je nárůst proti předchozímu školnímu roku o 154 tisíc korun, kdy do škol v Mariánských Lázní navíc jezdilo 24 dětí,“ rozhořčil se Jiří Křenčil, starosta obce Mnichov.
Při tvorbě rozpočtu se s jistým zvýšením této platby počítalo, ale suma 154 tisíc korun vedení obce Mnichov doslova vyrazila dech.

„Mariánskolázeňská radnice nás nebere jako partnera. Nikdo nám dopředu neřekl, že se budou ve školách dělat nějaké opravy,“ postěžovala si valská starostka Marie Zítková. „Za školní rok máme za naše děti zaplatit 170 tisíc korun. Z toho za tři děti, které dochází do Základní školy praktické a speciální sumu 64 tisíc korun. Město si zhodnocuje své budovy a my jim na to musíme přispívat,“ zdůraznila Zítková.

Řada obcí odmítla faktury za neinvestiční náklady na žáky radnici zaplatit. Na schůzce s mariánskolázeňským starostou požádali jejich zástupci o rozbor těchto nákladů.
„Chtěli jsme vědět, proč při nižším počtu žáků musíme platit víc,“ poznamenal mnichovský starosta Křenčil.

Z dopisu odboru školství pak starostové zjistili, že za velký nárůst nákladů na žáky mohou velké opravy školních zařízení. Podle obcí si radnice zhodnocuje vlastní objekty a ony na to musí přispívat. To jim přijde ze strany města nemorální.
„Požádali jsme zastupitelstvo o snížení platby, ale nikdo nám ani neodpověděl. Nakonec nás město dalo k soudu,“ dodal starosta Křenčil.

Radnice dlužné peníze vymáhá od čtyř obcí: Mnichova, Valů, Pramenů a Trstěnic.
„Pokud jde o vyúčtování nákladů, nemáme jinou možnost. Nařizuje nám to zákon,“ zdůraznil mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král.
„Obcím, které nemohly zaplatit faktury najednou, jsme nabídli změnu splatnosti i splátkové kalendáře,“ poznamenal starosta Král a pokračoval: „Pokud toho nevyužily ani nezaplatily, obrátili jsme se na soud. Na společném jednání jsem ale zástupce obcí varoval a seznámil je i s postupem, který město zvolí.“

Žádat zastupitele o změnu platby ale nemá podle Krále smysl. „Zastupitelé to už jednou zamítli a navíc by to bylo nespravedlivé vůči většině ostatních obcí, které neinvestiční náklady za své děti zaplatily,“ prohlásil Král.

 

Vyjádření Jiřího Křenčila, starosty obce Mnichov u Mariánských Lázní

 

Mají Mariánské Lázně starostu Krále nebo monarchu Krále ?

Obec Mnichov obdržela dne 31.5.2007 fakturu kúhradě neinvestičních nákladů za 23 dojíždějících žáků ve školním roce2006/2007 ve výši 366790 Kč,nárůst oproti minulému školnímu roku o 154230 Kč. V minulém školním roce navštěvovalo 24 našich žáků školy vM.Lázních. Obec Mnichov musí jako každá jiná obec,schválit rozpočet obce, vrozpočtu jsme počítali s mírným navýšením oproti minulému školnímu roku, ale navýšení od města M.L. bylo podstatně větší a ZO musí schválit rozpočtové změny,které musí starosta obce řádně zdůvodnit a vysvětlit.

7.6.2007 odmítla obec Mnichov ,dopisem adresovaným starostovi města M.Lázně tuto částku uhradit a žádala vysvětlení proč došlo ktak vysokému nárůstu. 25.6.2007 obdržela obec Mnichov nic podstatného neříkající dopis od ing.Dagmar Novákové,kde nás opětně vyzvala kúhradě výše uvedené částky. 28.6.2007 odeslali společně starostové obcí Vlkovice,Mnichov,Zádub-Závišín a Tři Sekery dopis opět adresovaný starostovi Města M.Lázně,kde jej vyzvali kjednání ohledně NIV za žáky,zároveň požádali hejtmana Karlovarského kraje o pomoc vtomto jednání.

4.7.2007 jsme obdrželi dopis od starosty města M.Lázně,kde nás opět bez řádného vysvětlení vyzval kzaplacení NIV. 11.7.2007 se uskutečnila schůzka se starostou M.L.,ale nabyl jsem dojem,že sproblémem není řádně seznámen,proč taky,má na to na rozdíl od nás úředníky.Na této schůzce nám bylo slíbeno, že budou vytaženy NIV a budou nám poslány.

2.8.2007 jsme od ing.Dagmar Novákové obdrželi dopis snedostatečným vysvětlením, na tento dopis jsme reagovali 24.8.2007 a chtěli jsme vysvětlit nárůst spotřeby vody při nižším počtu žáků oproti školnímu roku 2005/2006,vysoký nárůst oprav,nárůst služeb a výdajů nevýrobní povahy.

Na tento náš dopis jsme dostali odpověď,kde nám bylo vysvětleno:poslední etapa oprav sociálního zařízení vč.výměny oken 633000 Kč,oprava dlažby vsuterénu budovy 281000 Kč,oprava schodiště 225000 Kč,oprava podlahy vtělocvičně 294000 Kč,opravy po provedených revizích346000 Kč,zednické práce 110000 Kč,malování tříd a výměna linolea 239500 Kč atd.

Jelikož se nám zdá nemorální od města M.Lázně chtít po nás hradit zhodnocování jejich budovy,požádali jsme dopisem ze dne 9.10.2007 Zastupitele města Mariánské Lázně o snížení NIV za naše dojíždějící žáky a navrhli jsme hradit NIV do výše naší daňové výtěžnosti. Do dnešního dne jsme neobdrželi žádnou odpověď a dozvěděli jsme se, že p.Král náš dopis vůbec nevzal na jednání zastupitelstva, i když byl adresován zastupitelům města Mariánské Lázně,proto se dotazuji zda má město M.Lázně starostu Krále nebo monarchu Krále,který rozhoduje sám.

Nejvyšší neinvestiční výdaje byli ve škole „Sever“, při uvedené schůzce nám p. Král sdělil,že tuto budovu převedou na Karlovarský kraj bezúplatně,ale zapomněl nám říci,že Krajský úřad převede bezúplatně budovu Obchodní akademie na město M.Lázně bez omezení,čili že město tuto budovu může prodat,podstatně lépe než by prodalo školu „Sever“.Jelikož jsme od Zastupitelstva města M.Lázně nedostali žádnou odpověď uhradili jsme pouze část NIV a čekali jsme co bude dál,ale knašemu překvapení město Mariánské Lázně dne 15.10.2007 podalo u Okresního soudu vChebu žalobu o zaplacení 300000 Kč na obec Mnichov.

Okresní soud vChebu rozhodl platebním rozkazem uhradit do 15 dnů městu Mariánské Lázně 300000 Kč plus úroky zprodlení a soudní poplatek. Víme ,že některé obce několik let neplatí a nebo jen částečně platí NIV a platební rozkaz ještě nedostali ,my jsme byli zřejmě moc zvědaví a stále jsme chtěli vědět za co máme platit, proto jsme byli takto „odměněni“

Myslím si,že i Zastupitelům a starostovi pověřené obce Mar.Lázně by mělo záležet jak okolní obce vypadají a ne znich dřít za každou cenu peníze.Naše daňová výtěžnost je podstatně nižší než města M.L.,daleko levněji musíme prodávat pozemky,daleko levněji pronajímáme budovy a pozemky atd.

Pořád mi ale nejde do hlavy,jak si může starosta dovolit rozhodnout o dopise adresovaném Zastupitelům města.

Jelikož nevidím ochotu starosty pověřené obce komunikovat se starosty okolních obcí,rozhodl jsem se využít tisku.

Jiří Křenčil starosta obce Mnichov