„Velká část mladých lidí vidí Brexit jako krok zpět," říká čtyřiadvacetiletý Josef Hazi. Absolvent chebského gymnázia odjel před pěti lety studovat na Oxford.

„Všichni moji kamarádi a známí si přejí, aby Británie setrvala v Evropské unii. Myslím, že to samé platí pro většinu mladých lidí v Británii. Studenti vidí Brexit jako krok zpět," popisuje. Podle jeho slov se nebojí moderního rozmanitého světa. „Bojí se izolace a bariér. Konkrétním příkladem by mohlo být omezení programu Erasmus pro britské studenty v případě, že by se obyvatelé rozhodli pro odchod z Unie." To by mohlo znamenat konec svobody pro mladé Brity už by nebylo tak jednoduché volně cestovat po Evropské unii nebo si vybrat, na jakou školu pojedou na stáž, kde budou po studiu žít a pracovat. „Studenti se navíc obvykle nebojí imigrace, jsou zvyklí na soužití s mezinárodními studenty z celého světa," podotýká Josef Hazi.

Stejný názor jako britští studenti má také on sám.

„Odchod Británie z Evropské unie by mi mohl zkomplikovat život. Nikdo sice neví, jak by výsledné dohody vypadaly, nicméně je možné, že by se evropským studentům mohlo dostat stejného zacházení jako mezinárodním. To znamená více jak dvojnásobné školní poplatky, žádná privilegia ohledně počtu míst nebo stipendií apod. Je asi nepravděpodobné, že by Británie zavedla víza, nicméně určité komplikace ohledně ubytování, zdravotní péče či zaměstnání by se daly očekávat. Protože je dopad odchodu Británie z Evropské unie ve hvězdách, bylo by pro mě nejlepší, kdyby vše zůstalo tak, jak je nyní," dodal. (sim)