VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí umělci v lázních už mohou řádit v novém sálu

Františkovy Lázně – Oslavy 40. výročí Základní umělecké školy (ZUŠ) ve Františkových Lázních vygradovaly

12.10.2010
SDÍLEJ:

Oslavy 40. výročí Základní umělecké školy ve Františkových Lázních vygradovaly otevřením nového komorního koncertního sálu. Foto: Deník: Vladimír Kučera

A tamní žáci i pedagogové se mohou radovat. Dočkali se totiž otevření nového komorního koncertního sálu. Jeho uvedení do provozu doprovázel umělecký program určený i pro ostaní příznivce františkolázeň­ské ZUŠ.

Pomoc si zaslouží

Celá částka na výstavbu nového objektu činila přes šest milionů korun. Pocházela výhradně z rozpočtu města „Rozšíření místní ´lidovky´ bylo potřebné již dávno. Zažívá totiž neuvěřitelný nárůst malých žáčků, studujících hru na hudební nástroje, malování, keramickou i ostatní uměleckou tvorbu,“ uvedl při slavnostní otevřením starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík. „Ředitelka této instituce Miroslava Pešková velice dlouho žádala bývalé zastupitelstva o rozšíření jejich vzdělávacího zařízení. Avšak nikdy jí nebylo vyhověno. Tedy až s mou osobní intervencí mezi kolegy zastupiteli se celé dílo podařilo. Za naše volební období jsme rozpracovali a dokončilí akce za téměř 600 milionů korun,“ radoval se starosta. Učitelé i žáci ZUŠ Františkovy Lázně dosahují skvělých výsledků a ocenění po celé ČR. „Tím samozřejmě propagují naše krásné město a za to vše patří jak těm malým, tak těm velkým obrovské poděkování – pomoc si zaslouží,“ řekl starosta

Pochvaly mladých

Nový objekt ´lidovky´ si pochvalují také mladí umělci. „Sálek vypadá velmi pěkně a je tu i slušná akustika,“ neskrýval klavírista a bývalý žák ZUŠ devatenáctiletý Zdeněk Mihulka z Františkových Lázní. Dnešní žáčkům mohu jen tiše závidět,“ usmíval se. Podle desetileté Kristínky Šůsové z Hazlova je nový sál prostě prima. „Dělám zpěv a balet a tady si to mohu užívat. Myslím, že v novém koncertním sále zpěv pěkně zní,“ hodnotila ihned po pěveckém vystoupení pro přítomné diváky.

Projekt bývalé žákyně

Předpokládá se, že se do nového sálu vejde 80 posluchačů. „Prostor budeme využívat i jako učebnu pro taneční obor, pro hudební obor a foyer je určeno pro čekající rodiče. Objekt navrhla naše bývalá žákyně Lenka Kudláčková,“ řekla ředitelka ZUŠ Miroslava Pešková. S budováním přístavby se začalo letos 1. dubna. K předání stavby došlo 5. října. „K narušení výuky naštěstí nedošlo. Jen nás samozřejmě trochu potrápil hluk ze stavby, ale s tím jsme počítali,“ sdělila Pešková.

To by bylo, aby se klavíristky nedomluvily

Na dotaz Deníku, co bylo v souvislosti s budováním přístavku nejtěžší, uvedla ředitelka, že nejsložitější bylo vyběhat všechny nutné dokumenty ke stavebnímu povolení. „Během stavby jsem již věděla, že vše dopadne jak má. Firma byla velmi spolehlivá. Byla tu také další příjemná shoda okolností – majitelka dodavatelské firmy Hana Vlášková chodila v dětství na klavír ke stejné učitelce jako já. A to by bylo aby se klavíristky nedomluvily.

U sošky Františka saxofonistou?

Se svými uměleckými sklony se sklony se svěřil rovněž starosta Mlátilík. „V mládí jsem chtěl hrát na kytaru a tak mi rodiče raději koupili klavír. Aby se ze mne nestala vlasatá bigbítová mánička. To mne však nebavilo. Pak ve mně dřímala chuť naučit se hrát na tenor saxofon, nástroj, který mám rád, A také všechny, kteří ho ovládají, obdivuji. A tak již druhým rokem navštěvuji tuto naší školu a trápím učitele Miroslava Oblištila. Sice jsem měl na vysvědčení samé jedničky, nevím však, zda toto jeho hodnocení není trochu ovlivněno mou současnou funkcí starosty, i když pan učitel to rezolutně odmítá. Zvládám již lehčí skladby třeba od Karla Gotta. Snad to ještě vydržím a až skončí moje starostování, budu hrát lázeňským hostům za drobné u Františka.“

Autor: Vladimír Kučera

12.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení