Už třetí ročník společného česko bavorského projektu Společné ošetřovatelské postupy začal v Chebu. Pod tímto složitým názvem se skrývá společná výuka českých a německých žáků zdravotnických škol. Dvě jsou z německého Marktredwitz, jedna je chebská. Konkrétně se jedná o Zdravotnickou školu při klinice Fichtelgebirge Marktredwitz, Školu pro péči o seniory bfz Marktredwitz a Střední zdravotnickou školu a vyšší odbornou školu Cheb.
„Znamená to návštěvy zdravotnických zařízení ve zmíněných městech, společné volnočasové aktivity, návštěva výuky na zapojených školách a také hospitaci vyučujících na ostatních školách,” vysvětlila koordinátorka projektu na české straně Renata Šalátová.
Studenti druhých (z Německa) a třetích (z Česka) ročníků jsou rozděleni do tří skupin, které společně absolvují vyučování a praxe. Znamená to pro ně mnohem větší možnost uplatnění na trhu práce.
„Důležité je,vyměnit si zkušenosti, zjistit, jak to funguje na druhé straně hranice a poznat život za hranicemi,” uvedl Markus Schöfthaler, koordinátor na německé straně, který vysvětlil studentům, o co vlastně jde po předchozí otázce, proč si myslí, že vlastně do Chebu přijeli.
„Kvůli výměně zkušeností?” zněla spíš otázka než odpověď jedné z německých studentek.
„Našimi důvody, proč takto spolupracovat, jsou nejen ty odborné, ale také navázání nových přátelských vztahů. Já to znám, Němci si do Čech přijedou jen natankovat a koupit cigarety, a to je špatně,” poukázal a pokračoval: „Pro některé z nás je možná zatím nepředstavitelné pracovat v zahraničí, ale tak za deset či dvacet let to bude naprosto normální,” poznamenal.
Hned v úvodu rozdělili organizátoři studenty do skupin, které skutečně důkladně promíchali.
Zdůvodnili to navázáním přátelství nejen mezi Čechy a Němci, ale také mezi Němci a Němci. Prvním úkolem bylo společné postavení puzzle.
Ač se někteří ze studentů netvářili příliš nadšeně, celkově jim bude absolvování společného projektu velkým přínosem.