Plzeň – Ze série krádeží se budou zpovídat dva teprve devatenáctiletí mladíci z Plzeňska. Jednoho z nich viní policisté ještě z poškození cizí věci. Muži zákona už proti nim zahájili trestní stíhání.

„Kriminalisté zjistili, že jeden z mladíků, který je ze severního Plzeňska, má na svědomí desítku případů. První skutek se stal druhý dubnový den a figurovali v něm oba muži. V době návštěv vešli do domu pro seniory v Plzni–Lochotíně. Ve společenské místnosti poškodili držák na televizi, vyndali ji ven oknem a odcizili,“ sdělila Martina Korandová, mluvčí plzeňské policie.

Jen o měsíc později vyrazil mladík ze severu Plzeňska na lup sám. „První květnový den odnesl z jednoho domu v Masarykově ulici v Plzni přes 72 metrů měděného okapového svodu, který poté prodal ve sběrně surovin. Na konci června pro změnu vnikl do domu v ulici Na Dlouhých v Plzni. Poškodil zámek sklepní kóje a přivlastnil si horské kolo za devět tisíc korun, které obratem prodal za tisícikorunu,“ pokračovala Korandová.
Zloděj okradl zloděje

Krást mladík nepřestal ani v červenci, kdy mělo jeho vinou zmizet kolo z balkonu v Rabštejnské ulici v Plzni. „Další majitel přišel o brusle a hokejovou výstroj. Tašky se sportovním vybavením zloděj ukryl poblíž domu v travnatém porostu a vrátil se pro ni až druhý den. Mezitím mu ale někdo jednu tašku odcizil, a tak se musel spokojit s prodejem pouze částečné výstroje,“ objasnila mluvčí s tím, že když se pachatel pro tašky vracel, rozbil ještě okno u vozu Škoda Octavia, který stál zaparkovaný v plzeňské Sokolovské ulici. „Z interiéru zmizel mobilní telefon za deset tisíc korun,“ řekla Korandová.

Jedenáctý červencový den pro změnu vnikl v Gerské ulici do automobilu Škoda Felicia a uživatel nahlásil tehdy ztrátu subwoofru, který skončil v bazaru. V Sokolovské ulici si mladík vyhlédl 25. července další felicii, odkud vzal autorádio, které prodal v bazaru. „O den později odcizil z budovy jedné prodejny ve Dvořákově ulici okapový svod a měděné parapety. Tentýž den vykradl ještě vůz Renault Laguna, zaparkovaný v garážích v Plaské ulici v Plzni.

„Majitel oznámil odcizení vozíku na golfové hole, držáku na mobilní telefon, autonabíječky a dokladů,“ dodala mluvčí.
Zloději tak celkem způsobili škodu za více než 87 tisíc korun. Kriminalisté mají navíc podezření, že na případech se podílel ještě jeden muž, a proto na případu dále pracují.