„Mezi mladými je o chovatelství stále menší a menší zájem,“ řekla chovatelka Veronika Beranová. „Je to škoda, protože bychom mladou krev potřebovali, aby bylo komu předávat zkušenosti.“ Přesto se na jednapadesáté Lipovské výstavě sešlo kolem čtyř stovek výstavních kousků králíků, holubů a drůbeže. Na akci, kterou pořádala Základní organizace Českého svazu chovatelů Lipová, se prezentovalo padesát chovatelů z celého Karlovarského kraje.

Podle odborníků je největší zájem o chov králíků. „Jsou to celkem nenároční, ale krásní tvorové. Také proto jich na výstavě bylo nejvíc,“ uvedla. S chovem králíků může podle odborníků začít člověk v podstatě kdykoli. Navíc podle příchozích je nejroztomilejší. „Králíky znám, babička je chová,“ řekl Pepa z Dolního Žandova. „Ale nemá je v králíkárně tak velké, jako jsou tito. Líbí se mi víc, jsou takoví lesklejší a sametovější.“

Návštěvníci, kterých bylo opravdu požehnaně, mohli spatřit také nádherné holuby. Jak ale chovatelé holubů říkají: Holubářem se člověk nestává, tím se narodí. A tento koníček se dědí z generace na generaci. Stále populárnější je v současné době chov drůbeže. Důvodem není ani tak láska ke zvířatům, ale ekonomika. Cena vajec jde stále nahoru, a tak ten, kdo může, pomůže si tím, že si pořídí vlastní slepice.

Jak jsme žili v Československu. Ilustrační foto
Zapojte se do nového projektu Jak jsme žili v Československu