Ani hustý déšť a poměrně chladné počasí, kterým začaly letošní prázdniny, nesebrali dětem z Mnichova u Mariánských Lázní úměvy z tváří. Na začátku léta si užívají už pátý ročník tradičního Spáleňáku – programu, který pro ně připravují nadšenci sdružení okolo TJ Ajax Sítiny.
„Pár dní jsme s dětmi chtěli pobýt v lese pod stanem. Bohužel nás ale vyhnalo deštivé počasí,“ řekla jedna z organizátorek proslulé akce Miloslava ˇMiňďa´ Kločůrková.

S táborovou vlajkou i spacáky se děti po dohodě s mnichovským starostou mohly přestěhovat do kulturního sálu, kde pro ně organizátoři obratem připravili náhradní program.

„Na programu i jídelníčku se s dětmi domlouváme předem. V minulých ročnících jsme se vždy zaměřili na vysvětlení nějakého svátku. Letos jsme se zaměřili na Den slovanských věrozvěstů a Upálení Jana Husa,“ poznamenala Kločůrková. To ale neznamená, že by si děti neužily pohybu.
„V pondělí měly bojovou hru na téma seriálu Ztracení. Musely nachodit asi dvanáct kilometrů, takže se nám je alespoň trochu podařilo utahat, aby byl večer klid,“ povzdechla si Kločůrková.

Při dešti se děti v sále věnovaly například oblíbenému Člověče nezlob se. Sami táborníci představovali figurky.
„Vůbec nám nevadí, že počasí není nejlepší. I ná sále je to skvělé. Letošní Spáleňák je už můj pátý,“ reagovala na náš dotaz třináctiletá Táňa Vopravilová z Mnichova.
Tradicí Spáleňáku je, že na jeho přípravu přispívají všichni.
„S dětmi jsme letos sbírali kamení na polích a loni kaštany a jeřabiny,“ poznamenala Kločůrková.