„Dobrý večer,“ ozývá se zevnitř služebního automobilu městské policie Aš. Strážníci Dalibor Bláha a Daniel Tuček právě nastoupili na noční směnu.
Jejich první cesta vede do Krásné. „Tady vyzvedneme zatoulané štěně,“ vysvětluje Bláha.

„V obcích okolo Aše nezasahujeme, jen podle smlouvy odchytáváme zatoulané psy,“ pokračuje. Malá bílá fenka putuje do záchytného kotce a dvojice strážníků pokračuje. „Noční směna hlídá hlavně veřejný pořádek, zaměřuje se na vandalismus, rušení nočního klidu a ochranu majetku a zdraví osob. Každá ze směn má svou náplň práce,“ vysvětluje Bláha s tím, že trasu hlídky volí strážníci podle toho, kde ví, že se může něco stát.

U městské police v Aši slouží Bláha už neuvěřitelných 18 let. „Po těch letech je mou výhodou zkušenost a znalost lidí i prostředí. Baví mě na tom ta různorodost a barevnost, ať už je to práce venku, psaní spisů, i nepopulární botičky na auta. Člověk alespoň nezakrní,“ usmívá se.

Kolega Daniel Tuček nastoupil ke strážníkům poprvé před 14 lety, pak odešel, ale opět se vrátil. „Teď jsem tu 10 let, ale já to vlastně nepočítám,“ říká. Také on si pochvaluje svou práci. „Hlavně ten kontakt s lidmi. Když něco šetříme, tak oznamovatele informujeme o tom, jak jsme pokročili.“

Uvádí jako příklad vrak auta. „Po zpracování oznámení běží lhůta, kdy se vyzve majitel vraku, aby jej odklidil. To ale lidé neví a pak si myslí, že jsme nic neudělali,“ říká. A právě zpětnou vazbu s místními vidí jako velký přínos ke své práci.
„Jsme lidé jako ostatní,“ doplňuje ho Dalibor Bláha.

Během hovoru objíždí dvojice strážníků několikrát celé město, zkontroluje zahrádkářské kolonie, hřbitov, areál na vrchu Háj i rozhlednu.
V parku ve Skřivánčí ulici upozorňuje mladou dvojici, sedící na opěradle lavičky, že to takto není v pořádku, v Tesařské pro změnu řidiče osobního vozu, že parkování na chodníku je zakázáno.

„Mnoho přestupků člověk vyřeší domluvou na místě, ale když to takto uděláme několikrát za noc, nepíšeme to do záznamu, a pak to vypadá, že nic neděláme,“ podotýká Bláha. Tato noční směna patří mezi ty klidnější.

„Naše přítomnost působí preventivně, ale nebývalo tu vždy tak klidně. Řádili nám tu vandalové a to pak člověk nemá klid, dokud je nepopadne za ruku,“ dodává Bláha. Jak říká, mezi vandaly byli mnohokrát i lidé, do kterých by to nikdo nikdy neřekl.

Tak ještě srovnat do správné polohy pár otočených dopravních značek a zpět do auta a objíždět noční město.