Obrovský úspěch si opět mohou na své konto zapsat modeláři z mariánskolázeňského klubu Martin Němec a jeho syn Petr z Velké Hleďsebe. V konkurenci dvou tisícovek modelů soutěžili na mistrovství světa v anglickém Telfordu a opět se neztratili.

„Syn Petr obsadil ve třídě juniorů do osmnácti let v kategorii letadel bez rozdílu měřítka bronzovou pozici s modelem sovětského letadla z 2. světové války Lavočkin LA-7," popsal Martin Němec. Stříbro pak mladík vybojoval s modelem slavného britského válečného stroje v poválečných československých barvách, elegantním Spitfirem MK9.

Ani Martin Němec nepřišel zkrátka. „Osobně jsem získal kromě tří speciálních ocenění poroty stříbro s modelem E.E. Camberra a další stříbro v kategorii civilních letadel s modelem dopravního poválečného Boeingu 377 Stratocruiser, který v padesátých letech minulého století zajišťoval transatlantickou přepravu osob," řekl Martin Němec.

Akce, jíž se zúčastnilo přibližně osm stovek modelářů z celého světa od Kanady přes celou Evropu po Japonsko, se shodou okolností uskutečnila v termínu uctění památky válečných veteránů, která je ve Velké Británii pečlivě dodržovanou tradicí.

„Proto na nás možná dýchla atmosféra setkání u našeho hobby, zakládajícího se na historických podkladech a faktech, o něco silněji než jindy," dodal s tím, že velké poděkování si zaslouží také obec Velká Hleďsebe, kde úspěšní modeláři žijí, za to, že svým finančním příspěvkem pomohla tuto veleúspěšnou výpravu uskutečnit.