Mimořádně úspěšný rok završili mladí plastikoví modeláři z Mariánských Lázní na soutěži E–Day (mistrovství republiky) v Praze. Dva z nich se dokonce probojovali na mistrovství světa Open Scale World v anglickém Telfordu.

„Letošního E–Daye se zúčastnilo na pět stovek modelářů z celé Evropy. K vidění zde byla více než tisícovka modelů,“ uvedl Michael Kaplan, předseda mariánskolázeňského Klubu plastikových modelářů (KPM) a dlouholetý vedoucí kroužku mladých modelářů.
„Petr Němec z Mariánských Lázní se stal 1. vícemistrem republiky v kategorii letadel v měřítku 1:72. V kategorii letadel 1:48 pak získal bronzovou medaili,“ pochválil Kaplan svého mladého svěřence. Petr Němec se zúčastnil žákovské soutěže.

Dalším mariánskolázeňským šampionem je Jakub Kaplan. Ten tentokrát získal v juniorské kategorii dvě stříbrné medaile.
„Kluci mohou jet do Telfordu s vědomím, že na mistrovství republiky nezklamali,“ dodal Kaplan. Mistrovství se bude konat v listopadu.

Mariánskolázeňský KPM na E–Day představil nejen ty poslední soutěžní modely, ale také práce svých členů, které jsou i čtyřicet let staré. Některé z nich jsou vyrobeny ještě ze dřeva. Už tehdy s nimi ale dokázali vyhrávat většinu modelářských soutěží.

„Dnešní generace jde ve stejných stopách a na soutěžích také obsazuje přední místa,“ poznamenal Kaplan.
Kroužek plastikových modelářů, který v mariánskolázeňském domě dětí a mládeže vede, patří k těm nejstarším a nejoblíbenějším. Všichni zájemci o modelařinu se do něj mohou přihlásit. První schůzka je 1. října.