VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modely ještěrů nosili muzejníci po kůstkách v krabicích

Františkovy Lázně -Vlastní muzejní sbírky zasáhl padající krov v muzeu v Kateřině jen minimálně

7.1.2011
SDÍLEJ:

STŘECHA muzea v Kateřině se zřítila. Padající krov zasáhl sbírkové předměty minimálně, ale modely ještěrů museli muzejníci hledat mezi troskami a sněhem velmi složitě. Foto: Foto: Miloslav Zikmund

Jak již Deník informoval, pod tíhou sněhu se zřítila střecha muzea na Soosu v Kateřině. Pracovníkům Muzea Františkovy Lázně tak mezi svátky přibylo několik povinností, zejména vyklidit poničenou stavbu a zabezpečit sbírkové předměty.

„Možná to nebylo jen tíhou sněhu,“ poznamenal Miloslav Zikmund, který se shodou okolností procházel s fotoaparátem kolem objektu.
„V současnosti nám statik navrhl zpevnění střechy. Tady se vracíme ke klasickému, historicky ověřenému modelu krovu. V době, kdy se střecha stavěla, platily takzvané pásmové normy. Ty byly po vstupu do EU okamžitě čtyřnásobně zpevněny,“ uvedl ředitel františkolázeňského muzea Stanislav Macek.

„Vyklizení stavby tento týden skončí a do konce příštího týdne ji zabezpečíme proti vodě, tedy zakryjeme obvodové zdivo a vyvedeme jarní vody z odkryté haly. Do příštího týdne budeme mít k dispozici také vyčíslení nákladů na obnovu stavby a okamžitě vypíšeme výběrové řízení – přirozeně po konzultaci s vedením města,“ informoval ředitel.

„Stavební obnova by neměla překročit částku 1,5 milionu korun, obnova výstavních prvků, především vitrín a sbírek, bude stát předběžně půl milionu korun. Měli jsme štěstí, že obvodové nástěnné vitríny byly zasaženy padajícím krovem minimálně. Vlastní muzejní sbírky jsou téměř nepoškozeny, protože se jednalo především o minerály a fosílie.

Zato u modelů ještěrů jsme museli provést ´záchranný paleontologický průzkum´ v tříšti dřeva a sněhu a vynosit ještěry doslova po kůstkách v papírových krabicích. Výtvarnice na nich bude pracovat nejméně dva měsíce. Přirozeně uděláme všechno proto, abychom expozici s mírným časovým schodkem na sezónu otevřeli,“ vyjmenoval Macek.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří nás v této velice nepříjemné situaci podpořili – novému vedení města za rozumný přístup bez výčitek, pojišťovně za rychlou reakci a vstřícnost, panu Vrbovi ze stavebního úřadu v Lubech za urychlené stavební řízení a v neposlední řadě Chebskému deníku za to, že se na nás v krizovou chvíli, kdy nám, především mně nebylo zrovna nejlépe, s ostatními ušlechtilými dravci neslétl k bulvárním hodům a informuje čtenáře dodatečně,“ dodal.

Autor: Nataša Šmatová

7.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Ilustrační foto.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení