Jak již Deník informoval, pod tíhou sněhu se zřítila střecha muzea na Soosu v Kateřině. Pracovníkům Muzea Františkovy Lázně tak mezi svátky přibylo několik povinností, zejména vyklidit poničenou stavbu a zabezpečit sbírkové předměty.

„Možná to nebylo jen tíhou sněhu,“ poznamenal Miloslav Zikmund, který se shodou okolností procházel s fotoaparátem kolem objektu.
„V současnosti nám statik navrhl zpevnění střechy. Tady se vracíme ke klasickému, historicky ověřenému modelu krovu. V době, kdy se střecha stavěla, platily takzvané pásmové normy. Ty byly po vstupu do EU okamžitě čtyřnásobně zpevněny,“ uvedl ředitel františkolázeňského muzea Stanislav Macek.

„Vyklizení stavby tento týden skončí a do konce příštího týdne ji zabezpečíme proti vodě, tedy zakryjeme obvodové zdivo a vyvedeme jarní vody z odkryté haly. Do příštího týdne budeme mít k dispozici také vyčíslení nákladů na obnovu stavby a okamžitě vypíšeme výběrové řízení – přirozeně po konzultaci s vedením města,“ informoval ředitel.

„Stavební obnova by neměla překročit částku 1,5 milionu korun, obnova výstavních prvků, především vitrín a sbírek, bude stát předběžně půl milionu korun. Měli jsme štěstí, že obvodové nástěnné vitríny byly zasaženy padajícím krovem minimálně. Vlastní muzejní sbírky jsou téměř nepoškozeny, protože se jednalo především o minerály a fosílie.

Zato u modelů ještěrů jsme museli provést ´záchranný paleontologický průzkum´ v tříšti dřeva a sněhu a vynosit ještěry doslova po kůstkách v papírových krabicích. Výtvarnice na nich bude pracovat nejméně dva měsíce. Přirozeně uděláme všechno proto, abychom expozici s mírným časovým schodkem na sezónu otevřeli,“ vyjmenoval Macek.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří nás v této velice nepříjemné situaci podpořili – novému vedení města za rozumný přístup bez výčitek, pojišťovně za rychlou reakci a vstřícnost, panu Vrbovi ze stavebního úřadu v Lubech za urychlené stavební řízení a v neposlední řadě Chebskému deníku za to, že se na nás v krizovou chvíli, kdy nám, především mně nebylo zrovna nejlépe, s ostatními ušlechtilými dravci neslétl k bulvárním hodům a informuje čtenáře dodatečně,“ dodal.