„Vynášení Morany jsme zde poprvé pořádali v roce 2006 a až na dvě výjimky držíme každý rok,“ popsal ředitel zahrady Jiří Šindelář s tím, že zmíněné dva neuskutečněné ročníky v minulosti zhatily výkopové práce v zahradě a velké množství sněhu.

Uplynulou sobotu ale problém nebyl žádný a Vítání jara nic nebránilo. Program zahájil karlovarský Bad boys band a taneční vystoupení souboru Máječek z nedalekého Krásna. Následovalo očekávané vynášení, zapálení a utopení Morany v řece Teplé, divadelní pohádka pro děti a komentovaná prohlídka celé botanické zahrady.

„Na letošní rok jsme nepřipravili žádné velké novinky, protože velké investice, kterými byly splachovací toalety a čistička odpadních vod, jsme naštěstí zvládli vloni,“ pokračuje ředitel zahrady.

Ten dále vysvětlil, že Bečovská botanická zahrada je jedinečná nejen svojí rozlohou, ale také tím, že není ničí příspěvkovou organizací. „Žijeme pouze z prodeje občerstvení, vstupného a samozřejmě sponzorských darů. Navíc se letos musíme věnovat obnově a údržbě některých prvků, které nám dosluhují,“ doplňuje Jiří Šindelář, který se snaží najít využití zahrady i v zimě, kdy je zde v případě déletrvajících mrazů osvětlené kluziště a zkouší se i lyžařské běžkařské trasy.

Od soboty mají v botanické zahradě otevřeno každý den a vedle pohody, relaxování a poznání si zde návštěvníci mohou vyzkoušet i bioferratu, která sem každoročně přiláká mnoho příznivců skalního lezení.

„Ten, kdo nemá vlastní ferratové vybavení, může si u nás v zahradě vše zapůjčit. K dispozici je zde několik lezeckých tras různých obtížností. Některé většinou bez problémů zvládají i děti. Vzhledem k variabilitě tras lze na naší skále strávit i půlden lezení. Jinak zde máme lodičky, na kterých se můžete projet po hladině Korunního rybníka, hřiště na míčové hry a mnoho prohlídkových tras,“ dodává ředitel zahrady, který upozorňuje na velké množství nejrůznějších akcí pro celé rodiny, kterými je protkána celá návštěvnická sezona.

Ta zde končí až první týden v listopadu tradiční Lampionovou slavností.