Česká národní banka vydá v letech 2021 až 2025 deset zlatých mincí, kterými představuje historická centra deseti měst s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou. „Téma Městské památkové rezervace se vrací na pamětní mince po 35 letech. Města do tohoto cyklu byla vybrána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem tak, aby se neopakovaly náměty ztvárněné v roce 1986 v rámci stejnojmenné sady stříbrných mincí. Tento nový cyklus zlatých mincí bude souborem jedinečných uměleckých děl a může být i pozvánkou k návštěvě deseti krásných měst v České republice,“ uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Mince Město Cheb ze zlata o ryzosti 999,9 je k dostání ve dvojím provedení – v běžném s vroubkovanou hranou v počtu 3400 kusů a ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 7700 kusů.

Lidé využili první velké příležitosti a vyrazili se pobavit na Horní hrad.
PODÍVEJTE SE: Hauenštejn opět v obležení lidí. Vyrazili na Dětský den

Historické centrum města, ve kterém se nachází soubor 11 kupeckých domů zvaný Špalíček, je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. Jedná se o vybranou část historického jádra Chebu s dochovanými budovami nebo jejich soubory a městskou infrastrukturou bez výrazněji rušivých stavebních zásahů z nové doby. Pohledovou dominantou památkové rezervace je rozsáhlá střešní krajina, pod kterou se skrývá jedinečný komplex chebských krovů starých až 700 let.

Právě motiv chebského dřevěného krovu je ztvárněn na lícní straně vydané zlaté mince a je doplněný heraldickými zvířaty z velkého státního znaku. Uprostřed se nachází český lev, vpravo od něj moravská orlice a vlevo orlice slezská. Po obvodu mince se nachází název cyklu MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACE, text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která pro Českou národní banku mince vyrazila. Na levém spodním trámu je umístěno označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky 5000 Kč.

K tůňkám, potoku, na louky i k rybníku zavedla návštěvníky sobotní akce Sklářskou stezkou pohledem zoologa
PODÍVEJTE SE: Do sítě se chytil čolek, nymfa vážky i splešťule blátivá

Na rubové straně jsou zobrazeny nejvýznamnější architektonické památky Chebu technikou koláže. Po obvodu mince se nachází ročník ražby 2021 a text MĚSTO CHEB, vyraženy jsou také iniciály autora mince, medailéra Jiřího Hanuše.

Nominální hodnota mince 5000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Dalším počinem nového cyklu věnovaného městským památkovým rezervacím je zlatá mince Městská památková rezervace Jihlava, která bude emitována 5. října 2021. V této sérii budou dále postupně vydány zlaté mince s motivy měst Mikulov, Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.