Obavy z totálního chaosu mají řidiči, kteří pravidelně jezdí na trase od Chebu do Karlových Varů a zpět. Od letošního listopadu do 31. března příštího roku budou muset přes Sokolov. Most přes řeku Ohři u Transmotelu u Sokolova bude částečně uzavřen.

V souvislosti s výstavbou rychlostní silnice R6 zde od listopadu budou moci projíždět jen auta směrem od Karlových Varů. Druhý pruh bude zavřený a doprava od Chebu povede přes Sokolov. Ve hře je také varianta, že se v dubnu příštího roku most uzavře úplně a s náporem tisíců aut a kamionů se budou muset vyrovnat i Loket a Staré Sedlo. Právě tudy by pak měla vést objížďka od Karlových Varů.

Řada motoristů avizovaná omezení považuje za katastrofická a předpovídá chaos především v ulicích Sokolova.

„Nechal bych pány z ředitelství silnic a dálnic jezdit každý den po Sokolově v dotčeném úseku od rána do večera, aby si to užili. A mohli by spát v jednom z domů u objízdné trasy. Hned v přízemí. Kolikrát ve špičce kolabuje doprava sama o sobě. Natož když by tu pak projíždělo několik tisíc vozidel denně navíc. Stačí nehoda na I/6 a je to velmi znát. Nebo chtějí pánové, aby se lidé dali dohromady a začali blokovat přecházením přechod třeba na Kraslické ulici? Chtějí stojící kolonu až do Karlových Varů a do Chebu?“ ptá se rozzlobeně jeden ze čtenářů.

„Mně stačí, když jedu odpoledne z práce přes Sokolov. To je kolikrát taková mizérie. Zvláště mezi kruháči v centru města. Jsem moc zvědavá, jak to tady bude vypadat v listopadu,“ stěžuje si Lucie ze Sokolova.

Objevují se nápady, jak dopravní rébus nejlépe vyřešit. Jeden z motoristů navrhuje, aby plánovaná objížďka od Chebu, Černého Mlýna a Citic v Sokolově neuhýbala na Kraslickou ulici, ale směřovala dál rovně podél nádraží.

„Uzavírka tak sice zkomplikuje cestu tisícům řidičů, ale pokud by se oprava mostu prováděla za plného provozu, mohlo by to ohrozit bezpečí projíždějících lidí i stavebníků. Proto se také zástupci kraje, investora stavby, tedy Ředitelství silnic a dálnic, policie, starostové Sokolova, Starého Sedla a Lokte a projektanti sešli na společném jednání o případné úplné uzavírce mostu od počátku dubna 2010,“ sdělila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

„Žádný z účastníků jednání se k tomu nestaví zamítavě. Budeme tedy ještě dále jednat jak se starosty obcí, kudy objížďky povedou, tak například s policií o dopravních úpravách,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil. Podle něj by úplná uzavírka umožnila zkrátit dobu stavby z osmnácti měsíců na patnáct. Navíc stavbaři nebudou v těsném kontaktu s projíždějícími vozidly a nedojde prý k nebezpečnému přetížení mostní konstrukce. „Nižší by mohly být i náklady na stavbu, které jsou odhadovány na půl miliardy korun. O tom, zda nakonec bude most na jaře zcela uzavřen, rozhodne odbor dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu jako příslušný orgán státní správy,“ doplnila Pavlíková.

„To zase bude zmatek,“ uvedl Cheban Josef Pečárek. „Naštěstí do Sokolova nejezdím často, ale průjezd stavbou už trvá moc dlouho, jak se mi zdá. A teď, když povede objížďka přímo přes Sokolov, to bude ještě horší. Pokud vím, tak už tady něco takového bylo, že se muselo přes město a fronty aut stály hodně daleko,“ poznamenal. „A nedomnívám se, že by přes zimu stavba pokračovala nějak rychle, takže si všichni užijeme. Dá se jet ještě přes nějaké vesnice, aby se člověk vyhnul zácpě, ale kdo ví, jak budou vedlejší silnice v zimě vypadat,“ zakončil.

(mih, šma)