Teplý nocleh se v současných mrazivých dnech snaží najít bezdomovci. Ti využívají nejčastěji služeb charity či Armády spásy, které poskytují noclehárnu i další služby.

„S příchodem špatného počasí a velkých mrazů k nám začínají bezdomovci chodit,“ sdělila vedoucí noclehárny Betlém v Chebu, která pomáhá lidem bez střechy nad hlavou, Alena Samuelová. „Na noclehárně máme k dispozici celkem jedenáct lůžek a o víkendu bylo devět z nich obsazeno. Žádný velký rozdíl v obsazenosti v porovnání s minulým rokem nepozorujeme, protože i vloni bylo před Vánoci velmi podobné počasí,“ dodala Samuelová. „Pokud ovšem přijdou opravdu extrémní mrazy a přijde k nám více bezdomovců, tak mohou zůstat ve vestibulu, kde je pro ně vždy připraven horký čaj, je tam teplo a mohou si i sednout, zahřát se a odpočinout. Pokud ale přijde bezdomovec, který je pod vlivem alkoholu, tak ho podrobíme dechové zkoušce na našem vlastním testeru. Když bude mít více než jedno promile alkoholu v krvi, tak má bohužel smůlu, ale přijmout ho nemůžeme. Pokud by měl v sobě více alkoholu, než je námi udaná hranice, a byl agresivní, tak okamžitě zavoláme městskou policii, která si ho odveze. Většinou si to už ale samotní bezdomovci hlídají, protože jsou s tím obeznámeni,“ dodala Alena Samuelová.

Nárůst zájmu lidí pozorují také v charitativním centru U svaté Alžběty v Chebu. „Velký zájem je především o pánské oblečení,“ řekla Eva Štěpánková, která má na starosti šatník v tomto centru.

„Na odbyt jdou především zimní boty, spodní prádlo, ponožky a hlavně zimní bundy. Určitě by se nám hodilo, kdyby lidé nosili oblečení, které již nenosí. Hlavně tedy pánské, ale také dětské, o které je také zvýšený zájem,“ dodala Štěpánková.

Připraveni jsou také v Centru sociálních služeb v Karlových Varech. „Pro nás se toho s mrazem až tolik nemění, protože se snažíme s lidmi pracovat celoročně a nabízet jim sociální poradenství, aby mohli se svým životem něco dělat. Nabízíme azylový dům a noclehárnu pro muže v nepříznivé sociální situaci a nízkoprahové denní centrum pro muže i ženy. Poskytujeme ubytování, stravu, hygienický servis, sociální poradenství, volnočasové a pracovní aktivity,“ uvedl Robert Jiruše, ředitel Centra sociálních služeb v Karlových Varech.

„Nabízíme i zimní krizový program, ten je dočasnou doplňovací reakcí na naplněnou kapacitu našich služeb nebo vysokých mrazů. Ve většině případů běžně s klienty individuálně pracujeme v průběhu roku a pomáháme jim se začlenit zpět do společnosti, takže krizový program je jen takovou zvýšenou dočasnou pozorností umožňující překlenout zhoršené podmínky přežití. Samozřejmě plánujeme v příštím roce rozšíření služeb v podobě sociálních bytů a externích pracovních příležitostí. Nízkoprahové denní centrum stejně jako azylový dům je plně hrazen z Individuálního projektu Karlovarského kraje,“ doplnil ředitel Jiruše.

„Lidí bez domova je mi v zimě opravdu líto,“ svěřil se Ladislav Kudrna z Chebu. „Ovšem neodpustím si poznámku, že mnozí si za svoji situaci mohou sami.“

LUKÁŠ MAĎA

JAN HAVELKA