VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Musí fungovat obec a spolupráce všech složek v ní, sociálního odboru radnice, strážníků, policie, občanů...

Cheb, Mariánské Lázně - „Moc se mi líbí Mariánské Lázně. Tam jsem trávila dovolenou s rodiči. Bylo to rovněž první místo, kam jsem vyjela na rande se svým současným manželem,” říká Peake

26.9.2011
SDÍLEJ:

ANI PŘI OBČERSTVENÍ v chebské restauraci nedaleko náměstí Krále Jiřího Karolína Peake neopustila svoji pracovní pomůcku - notebook. Foto: Deník/ Vladimír Kučera

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake zavítala do Karlovarského kraje. Deník s ní hovořil nejen o problémech s nepřizpůsobivými občany. V rozhovoru se vyznala i ke svému obdivu k Mariánským Lázním.

Nepřizpůsobiví občané mnohdy dělají ze života peklo všem ve svém okolí. Existují podle vás účinné kroky, které by situaci dokázaly zlepšit? Popíšete stručně čtenářům takzvaný ´Janovský manuál´ pro obce s cílem vzorového postupu a řešení v podobných situacích?

Určitě není jen jedno jediné opatření, které by tu situaci vyřešilo. Těch je nutná celá škála. V první řadě musí fungovat obec a spolupráce všech složek v ní. Tedy sociálního odboru radnice, městské policie, policie ČR a v neposlední řadě i občanů, kterým vadí různé excesy. Samozřejmě je třeba i řada legislativních kroků, na kterých už v tuto chvíli pracujeme. Jsou to požadavky, které vyplynuly z takzvaného desatera Šluknovského výběžku, například různé hygienické normy omezující počet lidí v bytě, prováděcí vyhlášky pro výkup barevných kovů a železa a další. Vláda právě ve středu schválila dlouhodobou strategii pro prevenci sociálního vyloučení. Na základě této strategie by mělo dojít k dalším preventivním krokům jako je kontrola školní docházky a další.

Janovský manuál se nazývá nulová tolerance a zavedl ho starosta Litvínova Milan Šťovíček. Spočívá především právě ve velmi úzké spolupráci městské policie, policie ČR i tamní radnice, kdy se všichni spojili i napříč politickým spektrem. To proto, aby neakceptovali to chování, které se na janovském sídlišti dělo. Přijali vyhlášky (například, že si nikdo nemůže vytahovat gauče před dům a rušit ostatní v noci i přes den) a byla tam řada různých opatření. Třeba spolupráce s výkupnami barevných kovů, aby nahlásily zloděje krytů kanálů a vpustí.

Zavedli zde i řadu preventivních opatření – prostupné bydlení pro ty, kteří si chtějí zachytit toho záchranného lana radnice, třeba formou veřejné služby. A ubytovny pro ty co mají zájem pracovat.

Korupce je další zlo, které trápí nejen chebský region. V souvislosti s tímto nešvarem byla často přetřásaná ´Karlovarská losovačka´. Jaký máte na tuto kauzu názor?

Na tuto kauzu si určitě udělá názor každý, kdo ji na nejrůznějších serverech zhlédl. Klid, a vlastně že to nikdy pořádně nebylo došetřeno, dokládá určitou akceptaci takového dění. Jsem moc ráda, že podle nového zákona o veřejných zakázkách vůbec tento způsob výběru vítěze nebude možný. Losování vůbec možné nebude!

Navštívila jste také chebské sídliště Zlatý Vrch. Myslíte si, že i zde může vzniknout ghetto, ze kterého by občané měli mít oprávněné obavy?

Jsem ráda, že si chebská radnice uvědomuje možnost takové hrozby. A zdá, že se s touto hrozbou snaží už v současnosti pracovat. Byla jsem v těchto místech opravdu jen chvilku a nezdálo se mi, že tam něco podobného hrozí. Možná kdybych tam byla déle, pochopila bych obavy občanů. Místní radnice se v tuto chvíli snaží fungovat preventivně. Připravuje zde sociální program a sociální centrum pro lidi, kterým je třeba pomoci. To je myslím velmi dobrý počin. Už jenom to uvědomění si problému a včasné snahy na získání dotací podporujících pomocné kroky.

Nejen prací je člověk živ. Jaké místo na Chebsku se vám zamlouvá? Které považujete za ideální na relaxaci?

Moc se mi líbí Mariánské Lázně. Tam jsem také trávila dovolenou s rodiči i jako malá holka. Bylo to rovněž první místo, kam jsem vyjela na rande se svým současným manželem. Po velmi dlouhé době od dětství jsem navštívila Cheb. A už se také těším na návštěvu jeho historického centra.

Vaším sympatickým manželem je Charles Peake, Australan česko - čínského původu. Prozradíte, jak vnímá problémy rasismu v ČR on osobně?

Já myslím, že nic takového osobně v ČR nepociťuje. Je to asi také tím, že žijeme v Praze, kde přeci jenom je mezinárodní komunita nesmírně široká. Nikdy se nezmínil, že by se u nás setkal i jen s náznaky rasismu. Naopak v Austrálii, kde se narodil a chodil do školy, se s určitým negativním postojem, speciálně k asijské komunitě, prý setkal poměrně intenzivně.

Autor: Vladimír Kučera

26.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení