VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzea v Karlovarském kraji jsou znovu samostatná

Karlovarský kraj - Ředitelka Dittertová, odmítá, že by při vedení krajského muzea selhala.

19.9.2009 4
SDÍLEJ:

Ředitelka Krajského muzea Karlovarského kraje Eva DittertováFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Krajské muzeum, které sdružovalo pobočky v Chebu, Sokolově a Karlových Varech je od včerejšího dne minulostí. Krajští zastupitelé podpořili návrh Evy Valjentové (KSČM), krajské radní pro kulturu, na jejich opětnou samostatnost. O 1. ledna by tak muzeum v Chebu, Sokolově i Karlových Varech měla být svébytnými organizacemi s vlastními řediteli.

„Centralizace muzeí do jedné organizace se nepovedla a manažersky nebyla zvládnuta. Výsledky, které to mělo přinést, se nedostavily,“ konstatovali krajští zastupitelé za KSČM. Samostatnost muzeí podpořili také zastupitelé z Alternativy pro Karlovarský kraj a ČSSD. Pro bylo celkem jednatřicet zastupitelů. Proti se postavil občanští demokraté, kteří sice připustili nedostatky v centralizovaném muzeu, ale požadovali zachování stávajícího systému a jeho zkvalitnění. „Pro nás je obtížné vrátit se do bodu nula. Selhání nebylo systémové, ale vícedílčí,“ zdůraznil Radomil Gold (ODS).

Radní Eva Valjentová samostatnost třech muzeí obhajovala argumenty, že ta žijí s regiony a lidé v nich se s centralizací nestotožnili. „Musíme respektovat pocity obyvatel. Ztráta identity se projevila na vůli spolupráce,“ zdůraznila. Hejtmanův náměstek pro dopravu Petr Navrátil (ČSSD) doplnil, že na centralizaci muzea paradoxně doplatila. „Místo třech žádostí mohlo Krajské muzeum podat pouze jednu žádost o dotační titul. Navíc propadly dary sběratelů do sbírek,“ konstatoval. Zastupitelé za KSČM poukázali i na to, že po sloučení muzeí se objevily personální potíže a problémy s komunikací. „Přes určité výhrady jsem sloučení v prosinci 2007 podpořil. Ačkoliv si Evy Dittertové, která je ředitelkou Krajského muzea, profesně velmi vážím, manažersky zajistit tak velkou organizaci bylo nad její síly,“ uvedl Václav Živný. Ten se podivil i i nad tím, že bývalé vedení kraje situaci včas neřešilo.

A jak vidí nově nabytou samostatnost zaměstnanci? „Já jsem velmi spokojen. Původní model fungování třech muzeí se sice vrací zpět, ale s nově nabytými zkušenostmi. Pokud by jedno Krajské muzeum fungovalo dál, pak by byla situace velmi kritická. jsem rád, že si to zastupitelé uvědomili“ uvedl archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák.

Ředitelka Dittertová: odmítám, že bych selhala

Ředitelka Krajského muzea Eva Dittertová odmítá, že by ve vedení společnosti manažersky selhala. „Proti tomu se musím silně a razantně ohradit. Naopak. Organizace pracovala na profesionální úrovni. Snažila jsme se se zaměstnanci navázat kontakt a Krajské muzeum řídit skutečně zodpovědně. Muzea byla sloučena během třech měsíců. Všechny činnosti jsme plnili s plusovým hospodářských výsledkem. Pokud mohu hodnotit, tak si karlovarské muzeum vedlo výborně a nechytil se pouze Sokolov, tam jsme si to představovala jinak,“ zdůrazňuje.

Zda je dobré či špatné současné rozdělení krajského muzea znovu na tři samostané organizace, to se dá podle ní těžko hodnotit. „Nejprve jsem byla proti integračním aktivitám, ale za dva a půl roku jsem pochopila, že to tak fungovat může. Slučovací integrační proces je dlouhodobý a měl několik period. My jsme se v první fázi věnovali ekonomické agendě a až následně personální. Bylo třeba vytvořit novou strukturu, vždyť Krajské muzeum mělo přes osmdesát zaměstnanců. To vyžadovalo zřídit pozici ekonomického náměstka, který do funkce nastoupil 1. ledna 2008. Náměstka pro odbornou činnost nebyl dosud jmenován. “ uvedla Dittertová s tím, že všechna zadání zřizovatele, tedy kraje, muzeum splnilo

Autor: Ivana Kalinová

19.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Ilustrační foto.

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení