Vůně skořice, svařeného vína a pečiva se linula vánočním chebským muzeem na jedenáctém Muzejním adventu. Lidé se na sebe výjimečně nemračili a trpělivě si vystáli fronty u prodejních stánků, kde si kromě občerstvení mohli koupit i vánoční dekorace či drobnost jako dárek. Jak poznamenala Iva Votroubková z muzea, na Velikonoce se do budovy snad ani všichni prodejci nevejdou. Zájem jich totiž projevuje stále víc.

Mezi návštěvníky převládaly rodiny s dětmi. Ty měly náročný úkol. „Máme muzeum plné skřítků a volíme nejhezčího,“ vysvětlila Simona Hámková, sekretářka muzea.

„Těžkou volbu měli lidé také v případě, že si chtěli nakoupit u Lenky Kromové. Její ručně vyráběné šperky a vánoční dekorace byly opravdu zajímavé.
„Tvořím od všeho trošku,“ řekla. „Snažím se plést z pedigu, vyrábím šperky a momentálně mě nadchla kombinace kovu a korálků,“ uvedla.

„Na Muzejním adventu jsem byla už minulý rok, byla jsem i na velikonočních trzích. Lidé mají o výrobky zájem, ale myslím si, že ta ruční práce není ještě natolik hodnocená. Konkurence asijských výrobků je obrovská. Když pak vidíte, že prodávají korále za třicet korun a já si řeknu sto dvacet, je to obrovský rozdíl,“ řekla.

Její výhodou je ale to, že je Lenka schopná vyrobit cokoliv na přání zákazníka.

Aby si hosté muzea odpočinuli a svátečně se naladili, mohli se v odpoledních hodinách přesunout do Valdštejnské obrazárny k adventnímu koncertu. Zasněné výrazy přihlížejících mluvily samy za sebe.

V kuchyňce se jako tradičně činily Iva Votroubková a ředitelka muzea Eva Dittertová při pečení jablečného štrúdlu. „Já jsem snad ještě nikdy neviděla koncert,“ poznamenala ředitelka s úsměvem při válení listového těsta. „Vždy jsme v kuchyni.“