„Sbírka hodin zcela jistě nepatřila k hlavnímu zájmu sbírkotvorné činnosti chebského muzea od jeho počátků, vznikala spíše náhodně z příležitostných darů a nákupů," sdělila kurátorka výstavy Alena Koudelková. „Pokud byly hodiny vystavovány, pak většinou pouze jako doplňky interiérů jednotlivých slohových etap," poznamenala kurátorka.
K historii sbírky bohužel scházejí podrobnější starší doklady, je však zřejmé, že pocházela zejména z darů a nákupů od místních obyvatel, a lze tak na ní částečně dokumentovat mimo jiné také vybavení domácností v Chebu a okolí v různých časových obdobích.
„Těžiště sbírky spočívá převážně v materiálu z 19. století. Nejstarší hodiny pocházejí většinou z 2. poloviny 18. století, ojedinělé kusy z 1. poloviny 18. století. První čtyři exempláře uvádí již katalog zakladatele muzea Georga Schmida z roku 1874," vysvětlila Alena Koudelková.
Většinu hodin ve sbírce tvoří předválečné akvizice. V 60. letech 20. století byly hodiny součástí uměleckořemeslných sbírek chebského muzea a od roku 1973 se vyčlenily jako samostatná podsbírka.
„Nejpočetněji zastoupenými hodinami ve sbírce jsou takzvané sloupkové v řadě variant, většinou empírové, dále také několik kusů klasicistních. Patřily k velmi oblíbeným typům hodin mezi měšťanskými rodinami, které se zejména od 1. čtvrtiny 19. století snažily o co nejreprezentativnější vybavení svých domovů a hodiny tvořily módní a žádaný doplněk," poznamenala Koudelková.
Mezi kvalitní práce patří hodiny z dílny pražského hodináře Ferdinanda Schmidta nebo klasicistní stolní hodiny chebského hodináře Josepha Rindlera.
„Samostatnou uzavřenou skupinu hodin tvoří hodiny selské, většinou nástěnné, často s dřevěnými převody, skleněnými zvonky a hladkým průčelím hodinové skříně, zdobené květinovým motivem, popřípadě figurální malbou," sdělila Alena Koudelková. Soubor stylových interiérových hodin uzavírají hodiny vytvořené v historizujícím stylu, zejména neorenesanční hodiny z dílny známého chebského hodináře Kaspara Alberta Müllera, které se svým provedením plně vyrovnají soudobým výrobkům ze zahraničí. Vernisáž výstavy hodin s názvem Krása času se uskuteční v Muzeu Cheb ve čtvrtek 10. listopadu od 17 hodin.