Malované kraslice, vrtaná vajíčka, zvířata ze slámy, ručně pletené košíky. To vše mohli návštěvníci vidět o víkendu v chebském muzeu. Davy lidí proudící do budovy na náměstí Krále Jiřího přilákaly také voňavé perníčky a tradiční velikonoční pečivo, které pekli zaměstnanci muzea přímo před jejich očima. Vše mohli samozřejmě i ochutnat.
„Letos jsme v muzeu na předvelikonoční akci uvítali na 1700 návštěvníků,“ pochvalovala si ředitelka Krajského muzea v Chebu Eva Dittertová. „Tuto slavnost pořádáme již posedmé.“
Akce nazvaná Velikonoce v muzeu byla tentokrát určena hlavně dětem. Ty si zde mohly vlastnoručně vyrobit a ozdobit tradiční kraslice. Dále si vyzkoušely, jak se dělají jiné velikonoční dekorace. Návštěvníci si z muzea odnášeli hezké zážitky.
„Chodím sem se svými dvěma dětmi každý rok,“ uvedla Ivana Utíkalová z Chebu. „Synovi se velice líbí pletení pomlázek, dceři zase barvení vajíček. Pro mě je zajímavé všechno. Moc mě zaujaly například výrobky ze slámy.“
Lidé, kteří o víkendu zavítali do muzea, mohli kromě tradičních řemesel a výrobků obdivovat i veškeré výstavní expozice.
„Muzeum jsme v tento den celé otevřeli veřejnosti,“ potvrdila ředitelka Eva Dittertová. „Bylo možné si tak prohlédnout například místnost, ve které byl zavražděn Albrecht z Valdštejna nebo výstavu věnovanou životu na Chebsku v 19. století.“
„Jsem tu sice poprvé, ale musím říci, že se mi to líbí,“ uvedla Soňa Novotná z Chebu. „Je dobře, že tady mohou děti vidět různé techniky zdobení vajec nebo pletení pomlázek. V dnešní době se tomu moc mladí nechtějí věnovat,“ dodala.
„Tento rok jsem tady už podruhé,“ pochlubila se Ludmila Vránová z Chebu. „Je to tady každý rok hodně zajímavé. Nejvíce obdivuji například krásně vybarvené kraslice. Lidé, kteří je tvoří, s tím musejí mít velkou trpělivost a hlavně dostatek času,“ doplnila.