Milovníci hub a kulinářských dobrůtek z těchto surovin z regionu moc dobře znají předsedu Mykologického klubu Slavkovský les Jiřího Pošmuru z Chebu. A veřejnost neoslovuje jen čítankovou znalostí hub, ale právě také delikatesami, které umí z darů lesa připravit. Deníku některé svoje finty prozradil a také pohovořil, jak vlastně jeho rodinný recept na lahůdku houbové pečenáče vznikal. A nebyl by to správný nadšenec z MK Slavkovský les, kdyby nepohovořil také o tomto klubu.

Prozradíte, kdo vás k houbařské vášni vlastně přivedl?

Mykolog boduje originálním receptem na pečenáče.K houbaření jsem se dostal hlavně zásluhou rodičů. Otec byl ze Šumavy a znal hodně druhů hub, které mě lákalo blíže poznávat a jiné neznámé určovat. Byl jsem samouk. V roce 1977 jsem v Praze složil ústní zkoušku u komise České mykologické společnosti (ČMS). Od té doby vlastním členský průkaz ČMS.

A co váš milovaný Mykologický klub Slavkovský les…

Založili jsme ho v roce 2009. Od té doby společně s CHKO Mariánské Lázně, CHKO Přimda a Muzeum Cheb organizujeme mnoho akcí.

Jiří Pošmura
63 roků.
Od 60 let je v důchodu.
Vyučil se nástrojařem v Esce a touto profesí se celý život zabýval.
Od podzimu 2009 působí ve funkci předsedy Mykologického klubu Slavkovský les.
Jeho největší koníčky od mládí: houbaření, turistika, rekreační běh, jízda na kole. A nyní přibylo také kuchaření.
Má pět dětí a stejný počet vnoučat, se všemi je v kontaktu.

„Samozřejmě jsem předal základy mykologie celé mojí rodině, takže i oni milují houbaření a pohyb v přírodě," pochvalu je si.

Například mapování hub v rezervacích, výstavy hub, vycházky pro veřejnost za poznáním hub, zamykání a odemykání lesa, což mívá velkou odezvu.

Jednou z našich největších akcí bylo pořádání celostátní ochutnávky hub ve sladkokyselém nálevu v mariánskolázeňské hotelové škole. To bylo velmi náročné. Všichni si akci pochvalovali.

Ovšem vy nebodujete jen s houbovými pečenáči?

Mým největším úspěchem bylo třetí místo v celostátní soutěži o nejchutnější houby ve sladkokyselém nálevu, která se konala v Úpici v březnu 2008. Na nakládání hub si vařím svůj vlastní nálev, který také používám na oblíbené pečenáče.

Jak vznikal váš rodinný recept na houbové pečenáče?

Mé houbové pečenáče mají svou vlastní historii, kterou mi předal můj otec.

Vyprávěl o tom, jak se snažili lidé zpracovat a zavařit všechny plody lesa. Houbové pečenáče prý dělal jeho děda po vzoru rybích pečenáčů.

Napadlo mě tradici v rodině Pošmurů obnovit. I když je více receptů, jak dělat houbové pečenáče, tak ten svůj jsem si vychytal různými ingrediencemi, hlavně jde o těstíčko a nálev, na kterém velmi záleží. Dle mého receptu se houbové pečenáče můžou konzumovat už následující den, ale lépe je nechat uležet asi tři dny, jelikož se nekazí. Moje pečenáče vždy bodují na výstavách, kde připravujeme ochutnávku výrobků z hub. Samozřejmě připravuji i jiná jídla z hub, jako jsou houbový salát, karbanátky, omáčky, guláš, vánoční kuba, houbové chuťovky, držkovou polévku a jiné. Sám si zhotovuji na počítači vizitky a popisky na moje výrobky z hub. Rodině a známým se to líbí.

Houbové pečenáče à la Pošmura

Vhodné jsou všechny pevnější houby: holubinky, hřibovité, hlíva ústřičná, mladá muchomůrka růžovka, atd. Dají se použít i ty zavařené na větší kousky.

Příprava těstíčka:

Do misky rozklepneme 2 vajíčka, přidáme špetku soli, pepře, vegety, piva, hladké mouky a vyšleháme do řídkého těstíčka.

Postup:

Z hub připravíme malé kousky na řízečky, trochu posolíme, namočíme do těstíčka, které necháme dobře stéci, a obalíme ve strouhance. Řízečky vkládáme do rozpáleného oleje a pečeme dozlatova.

Cibuli si nakrájíme na jemné malé proužky a použijeme ji na proložení řízečků do sklenice a přidáme kousek feferonky.

Předehřáté sklenice zalijeme vařícím sladkokyselým nálevem, za chvilku dolijeme a zavíčkujeme.

Další dny se už dají pečenáče konzumovat dobrou chuť !

Pošmurův univerzální nálev

Příprava nálevu:

0,8 litru vody, 0,2 litru octa 8%, 2 dkg soli, 7 dkg cukru, 1 list

bobkového listu, 1 hřebíček, půl lžičky hořčičného semene, 1 kuličku

nového koření, 5 kuliček pepře.

To vše svaříme a necháme 24 hodin louhovat.

Poté nálev scedíme, aby byl čistý bez koření.