Právě na golfovém turnaji Paliacup, který byl spojený s dětským odpolednem, mohli lidé na hospicovou péči přispět „Finanční výnos z turnaje díky všem zúčastněným činil 5 200 korun,” uvedl Ján Cabadaj, lékař a předseda sdružení Hospic sv. Jiří. Jak vysvětlil, blížící se světový den hospiců by rádi využili právě pro získání dalších prostředků na podporu paliativní péče v chebském regionu.

„Z oficiálních statistik lze vyčíst, že domácí hospicová péče v roce 2010 byla poskytnutá v Karlovarském kraji pouze 92 nemocným, zatímco v Libereckém kraji ve stejném období až 319 nemocným,” ukazoval lékař. „Nerovné podmínky nejsou jen mezi kraji České republiky, ale i mezi bývalými okresy Karlovarského kraje. Na území bývalého okresu Karlovy Vary poskytuje domácí paliativní péči agentura LADARA a hospicová lůžka LDN Nejdek. V okresu Cheb chybí jak domácí péče, tak i hospicová lůžka. Pro vyrovnání podmínek v zajištění paliativní péče všem občanům Karlovarského kraje na stejné úrovni chybí podpora jak v zastupitelských sborech, tak i vůle politické reprezentace, ale i vstřícnost zdravotních pojišťoven,” připouštěl.

Obyvatelé sami by ale na projekt rádi přispěli. „Mnozí z nás budou možná takovou péči potřebovat, takže by bylo fajn pomoci dobré věci,” řekl Luděk Slavíček z Chebu.

A příležitost k tomu budou zájemci mít už v sobotu 8. října, kdy se koncertní síni svatá Klára v Chebu od 19 hodin odehraje benefiční varhanní koncert. „Na varhany bude koncertovat Martina Kolářová, na flétnu Hana Čermáková a průvodní slovo bude mít Alena Svatošová,” dodal Ján Cabadaj.