Chebsko - Zatímco v republice celkově v prvním kole prezidentských voleb obstáli zkušený politický matador Miloš Zeman a kníže Karel Schwarzenberg, Chebsko vedle Zemana vyzdvihlo Jana Fischera. Podle mnohých zde šlechtic Schwarzenberg neobstál také proto, že v chebském okrese žije velké množství občanů rumunské, ukrajinské, slovenské, polské a maďarské národnosti, kteří dosídlovali bývalé Sudety a k šlechtickým tradicím týkajícím se české historie nenašli ten pravý vztah. Navíc vidí knížete spíš jako pravičáka a region je nyní více nakloněn k levici.

„Já jsem také spíše levicový volič a svůj hlas jsem dal Zemanovi," vyjádřil se úředník Arnošt Němec z Františkových Lázní. „V prvním kole volba dopadla podle toho, jak je nyní náš okres naladěn, prostě zde více bodovali kandidáti levice s dalšími alternativami Janem Fischerem a knížetem Schwarzenbergem. Přiznávám, že třeba já osobně nemám ke šlechticům zrovna nejlepší vztah, ale musím uznat, že se Karel Schwarzenberg v ČR dostal vážně vysoko. Nelze tedy než demokraticky konstatovat bude to asi kvalitní člověk. Ale i tak jsem já do druhého kola rozhodnut podpořit levicového kandidáta Zemana."

Svůj názor neskrýval ani pětadevadesátiletý Zdeněk Pětovský z Chebu. „Zvolil jsem si Fischera. Myslím si, že má dostatek zkušeností, aby nám byl dobrým prezidentem," uvedl Zdeněk Pětovský.

Také řada dalších Chebanů podpořila Fischera. „Volila jsem pana Fischera, protože je bez politické příslušnosti. Neměl by tedy preferovat některou z politických stran," uvedla osmaosmdesátiletá Anna Dostálová. „Jinak za žádných okolností bych nevolila Vladimíra Franze. Neumím si představit, že by nás takový člověk mohl reprezentovat ve světě. A podle mého nemá ani dostatek zkušeností," dodala.

„Myslím si, že přímá volba prezidenta republiky je správná. Určitě k ní přijde velké množství lidí. Já sama budu volit nejmladšího kandidáta Jiřího Dienstbiera," vyjádřila se už v pátek Stanislava Holarová z Chebu.

Podle Petra Nového z Chebu je jasné, že lidi tady nepodporovali knížete. „My tady šlechtice totiž moc nemusíme," řekl.