„Čápa jsme viděli kousek za Skalnou směrem na Křižovatku. Letěl nad polem," řekla Deníku Andrea Němečková z Chebu. „Všechny nás to překvapilo. Netušila jsem, že v našich končinách čáp může zůstat."

Odborníci o tomto jevu vědí.

„Zimování čápů bílých je v našich podmínkách sice jev výjimečný, ale občas k tomu dochází," potvrdil Jiří Brabec z Muzea Cheb a pro příklad uvedl pár čápů bílých, kteří zůstávají již sedmou sezonu v Blatné v jižních Čechách. Jak vysvětlil, pro čápy nepředstavuje riziko zima a sníh, ale nedostatek potravy.

„Zimování čápů je doloženo i na Chebsku," podotkl Brabec s tím, že se o něm zmiňuje Dětmar Jäger v knize Ptactvo Chebska, která vloni vyšla. V ní se píše, že byl čáp bílý opakovaně pozorován u přehrady Jesenice v zimě na přelomu let 1994 a 1995, následující zimu pak také u obce Nebanice a v okolí Chebu.

„Zimující čápi nejsou k řešení pro záchranné stanice, dokud nejsou zjevně handicapováni. Čilé, zdravé nelze odchytit a ani to nemá smysl," podotkl Brabec.

Proč někteří čápi neodletí, nelze s jistotou vysvětlit. Názory odborníků na to, jestli jim v přezimování pomoci, se různí.

Například ředitel záchranné stanice Pavlov Zbyšek Karafiát v jednom ze svých článků uvádí, že když budou chtít lidé čápy přikrmovat, ideální potravou je kuřecí maso a ryby. Nevhodné jsou naopak zbytky jídel, solené a kořeněné potraviny nebo třeba vepřové maso.

Oproti tomu Karel Makoň z DES OP (Dobrovolnický ekologický spolek ochrana ptactva) se domnívá, že přikrmování není dobrým řešením.

„Tam, kde zůstal přes zimu celý pár, pak dochází k tomu, že ptáci hnízdí zhruba o měsíc dříve než ostatní, a to není dobré jak pro ně samé, tak hlavně pro mláďata a celkovou úspěšnost hnízdění," uvedl s tím, že stejně se pak chovají i jejich potomci, kteří pak také neodlétají. „Krom toho jsou pak takoví ptáci ve výhodě před těmi, co pracně táhnou na zimoviště a zjara pak zase na hnízdiště, obsazují jim atraktivní lokality a narušují přirozené přírodní zákony tohoto druhu. Proto bych byl mnohem raději, kdyby problém u nás zimujících čápů vyřešila sama příroda, hlavně pak selektivní zima. Neodlétli, zůstali, tak prostě uhynou hlady, zmrznou a vyřešeno," vysvětloval. „Pokud mají čápi přežít a být dobrým základem pro nově vznikající populaci čápů u nás celoročně se vyskytujících, tak to musí zvládnout sami a bez lidské pomoci. Pokud ne, tak opět zvítězí příroda a její drsné, avšak spolehlivé, ověřené a milion let fungující přírodní zákony." (sim)