Košík, nožík a mobil, to přesně s sebou nosí většina houbařů z Chebska a celého Karlovarského kraje do lesa.

„Jsem už starší pán,” usmál se František Jakoubek z Chebu. „Na houby chodím rád a často. Netuším ale, jestli se mi neudělá špatně, nebo se náhodou neztratím. Proto k mé houbařské výbavě patří také mobilní telefon. Zatím se mi nic podobného nestalo, ale jistota je jistota.”

Podle průzkumu agentury Data Collect šestaosmdesát procent houbařů v celém kraji chodí na houby s mobilem. Houbaři si s sebou do lesa berou telefon nejčastěji kvůli tomu, aby byli na příjmu. Polovina ho používá také k fotografování a někteří, aby se v lese neztratili.

„Já bez mobilu na houby nikdy nevyrážím,“ uvedl zkušený chebský houbař Pavel Syřiště. Jeho slova potvrdil také předseda mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura z Chebu. „Vždy s sebou na houby telefon nosím. To víte, často se touláme hustým lesem zcela osamoceni. Ovšem naštěstí jsem si mobilem ještě pomoc nikdy nemusel přivolávat,“ dodal Pošmura.

„Chodím do lesa, který znám jako své boty. A mobil nechávám doma,” řekla Dana Polívková z Mariánských Lázní. „Alespoň na chvilku mě nikdo neobtěžuje a já si mohu užívat ten klid, který les nabízí.”

(kuč, bež)