Následující článek o přírodě Hranicka představuje další atraktivní zástupce tamní flory.

Drobná masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) patří na seznam mnoha dalších ohrožených druhů.

Rosnatka má ráda vlhká stanoviště jako jsou rašeliniště, močály, okraje rybníků.

V přírodě ji lze snadno přehlédnout. Její listy se rozkládají při zemi v podobě růžice, celý kruh listů dosahuje velikosti max. 10 cm. Ze středu růžice roste stonek, který měří až 15 cm a je zakončený drobnými bílými květy, u nás kvete v srpnu.

A jak je rosnatka masožravá? Rostlina roste na místech chudých na živiny, a proto potřebuje do svého těla získat živiny jiným způsobem. Živiny, především dusičnany, získává za pomoci svých listů. Ty mají načervenalou barvu a vylučují látky, které přitahují hmyz. Kapky vyloučené lepkavé látky, které jsou na chloupkách listu, připomínají kapky rosy – odtud rodový název rostliny. Hmyz se na listy rosnatky přilepí a rostlina jej uvězní. Rosnatka dále vypouští trávicí tekutinu, která hmyz začne rozkládat. Tímto ´masožravým´ způsobem získává rosnatka látky potřebné ke svému živobytí.

Rosnatka má léčivé účinky, dokáže pomoci při kašli, astmatu nebo cukrovce. Je chráněná zákonem, a proto není možný její sběr.

Další rostlina, která se vyskytuje na místních rašeliništích, je suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium). Má rád vlhká místa a kyselé půdy, je vysoký až 60 cm, roste ve vyšších polohách.

Oproti rosnatce nelze přehlédnout. Suchopýr upoutá každého svým květem. Okvětí je bílé a chlupaté. Louka plná suchopýrů vypadá jako posypaná vatovými chomáčky. Na Hranicku si takový pohled můžete vychutnat na mnoha místech na přelomu května a června.

Josef Levý