V Libé dávají lidé přednost malým, skromným svatbám přímo ve svých domovech nebo na zahradách. „Letos jsme tu měli teprve pár svateb," řekl starosta Libé Miloš Vondráček. „Oddáváme na zahrádkách, v rodinném kruhu. Pokud se jedná o nemohoucí občany nebo nějak zdravotně indisponované, je možné oddávat i třeba v obývacím pokoji. Velmi oblíbené jsou hlavně letní měsíce. Jednu svatbu jsme tady měli dokonce v hasičské zbrojnici v hasičském oděvu," doplnil.

Ve Skalné si novomanželé oblíbili hrad Vildštejn. Podle matrikářky Jany Herrové jsou v této staré památce lidé oddáváni již velmi dlouho. Koná se tu prý až přes dvacet svateb ročně.

Podobným trendem se stal zámek Mostov nedaleko Nebanic u Chebu. Obřad na zahradě a krásná hostina na slunci bývají snem každé nevěsty. Proto se na Mostov od června do září sjíždějí svatebčané i z jiných okresů. V zimních měsících lidé ovšem dávají přednost obřadní síni v Nebanicích.

V Lipové u Chebu být oddán sice nelze, ale je zde možné uspořádat krásnou svatební hostinu. Většina z nich se odehrává v restauraci v Doubravě a v místním soukromém sále v Lipové. „Nevím o tom, že by se zde konal nějaký obřad," řekl starosta obce Petr Klír. „Velmi oblíbená pro pořádání hostin je však restaurace v Doubravě.

„Jednou bych se chtěla vdávat u nás na zahradě," řekla Jana Kučerová z Chebu. „Přemýšlela jsem i nad velikou svatbou, ale nakonec mě přemohla ta myšlenka upravit si krásně zahradu u domu, s lidmi, na kterých mi záleží. Hostina by byla asi na hradě Vildštejn," dodala. ⋌(hel)