Vynalézavost lidí, kteří vymýšlejí, jak okrást jiné, nezná mezí. Někteří ´vykukové´ začali využívat povinnosti majitelů starat se zodpovědněji o své komíny, nikoli k užitku majitelů, nýbrž ve svůj vlastní prospěch.

V současné době dva z nich operují na území Mariánskolázeňska, kam se přesunuli z Tachovska. „Přijali jsme varování od tachovského živnostenského úřadu,“ informoval Jiří Šrámek z mariánskolázeňské radnice.
Nový předpis o požární ochraně znamená renesanci téměř zapomenutého povolání a láká podvodníky. Dva muži se objevili už v Pramenech a Horní Vsi.

„Jeden z nich vystupuje jako osoba samostatně výdělečná činná se sídlem firmy v Plané,“ uvedl Šrámek. Tato firma nejenže nikdy neměla živnost na kominictví, ale je od roku 1991 v likvidaci. Druhý muž se vydává za zaměstnance. „Za revizi komínu inkasuje od majitelů nemovitostí od tří set do šesti set padesáti korun,“ dodal.

„Policie v souvislosti s nepravými kominíky na Chebsku nepřijala žádná trestní oznámení,“ uvedla tisková mluvčí policie Martina Hrušková.
Špatně vyčištěný komín přitom může mít vážné následky. Občané by proto měli být opravdu opatrní a sjednávat si služby pouze u prověřených firem. Kominík s licencí je zákazníkovi povinen vystavit příslušné potvrzení a ne pouze doklad o zaplacení služby. „Osobně jsem se s případem falešného kominíkem nesetkal,“ řekl jeden z kominíků na Chebsku. „Většina lidí má už toho svého kominíka několik let a jiné si do domu nevpustí.“

„Podle mého se to dalo čekat,“ řekl Kamil Novotný z Chebu. „Lumpové využijí jakékoli příležitosti. Na druhou stranu, pokud vlastním dům, sjednávám si na revizi komína jednu firmu. Nebudu přeci brát někoho jiného jen proto, že jde kolem. Hodně na to doplatí podle mého tradičně starší lidé, kteří jsou příliš důvěřiví. Teď jsou to kominíci a za pár dní to budou falešní sčítací komisaři. Vsadím se, že těch se také vyrojí plno,“ dodal.