Z vesnické zabijačky se může vyklubat pořádný problém. Pracovníci veterinární správy varují: Není to žádná atrakce! Prase na hácích by tak děti mohly znát už jen z Ladových obrázků.

Tlačenka, jelita, jitrnice, sulc nebo zabijačková polévka. Kolika lidem se při přečtení sbíhají sliny. Chuť by je mohla přejít po návštěvě pracovníků veterinární správy. Těm se pořádání obecních zabijaček nelíbí. „Za prvé, veřejné usmrcování zvířat není žádná atrakce a za druhé, pokud jde o argument, že jde o starou tradici, tak tento argument neobstojí,“ vysvětloval Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy. „Navíc zákon takovýto pojem nezná. Zná pouze domácí porážku v hospodářství chovatele, přičemž maso a produkty jsou určeny k využití v jeho domácnosti, a pak porážku jen ve schválených zařízeních, či závodech, a to jsou jatka,“ popisoval.

Mnozí tak netuší, že je výroba zabijačkových specialit za účelem uvedení do oběhu možná pouze ve schválených prostorách (třeba jatka) nebo v registrované prodejně. A uvést do oběhu lze v krajskou veterinární správou schváleném místě.
Zabijačky měly tradici například v Okrouhlé.

„Když ji pořádáme, přivážíme maso připravené z masokombinátu,“ sdělil starosta obce Miloslav Kadlec. „Taktéž maso se připravuje u řezníků,“ dodal.
To ale mrzí i občany.

„Zabijačky v Drmoulu už nejsou to, co bývaly,“ řekl Václav Bělohoubek z Drmoulu. „Bývalo to tak, že se dovezlo živé prase a zabíjelo se přímo na místě. Teď je to už tak, že se doveze prase naporcované na půlky. Udělá se ovar, jitrnice, prejt, něco se nechá na uzení a něco se upeče,“ dodal Bělohoubek.

Pokud jde o přípravu pokrmů, to již není předmětem státního veterinárního dozoru, ale jiných kontrolních orgánů, například hygieniků. Všechny tyto aspekty musí při úmyslu pořádat nějakou obecní akci s masem vzít v potaz organizátor, například obec. To znamená, že pro účely spotřeby v domácnosti chovatele je povoleno doma porazit prase a samozřejmě veškerou drůbež, ale i holuby a také například králíky nebo nutrie. V rámci domácí porážky lze též porážet ovce a kozy. Pokud jde o některé nově chované druhy zvířat, například pštrosy, ti musejí být poráženi na jatkách, nikoli doma.

VÁCLAVA SIMEONOVÁ

LUKÁŠ MAĎA