„Ašský kostel se k této akci připojil poprvé v historii a pevně věříme, že budou návštěvníci spokojeni,“ uvedla Benešová coby hlavní organizátorka akce.

Zájemci mohli vystoupat také do části věže ašského kostela, až nahoru se ale nedostali, žebříky by nápor zvědavců nevydržely. „Ani já jsem tam nevylezl, bál jsem se, že chatrné dřevo povolí,“ smál se průvodce Gabi.

„Je to přesto ojedinělý zážitek, naprosto úžasný. Dostala jsem se někam, kam jinak člověk nemá přístup,“ chválila si návštěvnice Lenka.

Velký zájem veřejnosti zaznamenal i kostel sv. Mikuláše v Chebu. Zaujala nejen výstava 950 tváří a osudů, ale především možnost nahlédnout do věží. Ač návštěvníci čekali ve frontě i hodinu, nevzdali to. Do věží totiž pouštěli organizátoři hosty po desetičlenných skupinkách.

„Za to čekání to rozhodně stálo. Pohled shora je naprosto jedinečný a kdy má člověk příležitost vylézt nahoru, když ne právě dnes,“ poznamenala Blanka Lhotská, když sestoupila dolů.

Trochu tajuplná cesta po neosvětlených schodech, kterých bylo 196, mezi lidmi vytvářela zvláštní emoce v dobrém slova smyslu. A ti, kteří vyrazili bez vlastní baterky, se mohli spolehnout na pomoc těch lépe vybavených.