Na hranicích s Neměckem se zopakovala pondělní situace, kdy kamiony stojí v několikakilometrové koloně. "Kolona má zhruba tři kilometry. Na přechodu v Aši musí řidiči také čekat, zde jsou však odbaveni asi za deset minut. Situace na ostatních přechodech je klidná," uvedla v úterý ráno mluvčí policie Kateřina Krejčí. Policie situaci u hraničních přechodů nadále monitoruje a v případě potřeby bude provoz řídit. "Chceme touto cesotu požádat řidiče o ohleduplnost a následování pokynů policie," apeluje policie na řidiče. 

Kolony se tvoří z důvodu přísných pravidel, která zavedlo Německo nejen pro pendlery. Řidiči mezinárodní kamionové dopravy musí mít od neděle při vstupu na německé území negativní testy. Ti, kteří je nemají, si je mohou nechat udělat na stanovišti u hraničního přechodu Pomezí nad Ohří.

Bavorsko a Sasko by měly upřesnit pravidla pro pendlery

Německé spolkové země Sasko a Bavorsko by měly v úterý upřesnit pravidla, která budou platit pro české pendlery. Německo zařadilo Českou republiku na seznam zemí s vysokým výskytem mutací koronaviru a v neděli obnovilo stálé hraniční kontroly, které pendlerům zkomplikovaly či dokonce znemožnily dojíždět za prací.

Bavorské okresní úřady musejí nejpozději v úterý upřesnit, jaké profese pendlerů považují za nezbytné. Vycházejí přitom ze žádostí jednotlivých zaměstnavatelů. Ve středu už budou muset čeští pendleři při kontrolách na hranicích spolu spolu s negativním testem na koronavirus předkládat i potvrzení o své nepostradatelnosti.

O epidemické situaci bude v úterý jednat také saská vláda premiéra Michaela Kretschmera. Na tiskové konferenci, která je plánovaná na 13:00, by mohlo Sasko oznámit rozšíření výjimek pro české pendlery.

Prozatím Sasko pouští do země jen zdravotníky, pečovatele a pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Saská pobočka odborové centrály DGB ale v neděli vyzvala vládu v Drážďanech, aby českým pendlerům rozšířila výjimku po vzoru Bavorska. O situaci na česko-saské hranici by měl na tiskové konferenci hovořit mimo jiné ministr vnitra Roland Wöller.

Roušky od státu pro uzavřené okresy dorazily. Kdo přesně je dostane však jasné není.
Pomoc státu není pro každého. Roušky jsou jen pro sociálně slabé