Na pondělním veřejném jednání se v obřadní síni chebské radnice hovořilo o parkování u chebského gymnázia. Místní obyvatelé se společně s městem snažili najít řešení stávající situace.

Od března letošního roku je u gymnázia v Nerudově ulici (směrem od Goethovy ulice) značka zákaz zastavení. To se však nelíbilo lidem z blízkých institucí – gymnázia, vysoké školy či polikliniky. Vznikla proto petice. Značka se proto změní na zákaz stání. Kvůli plynulosti provozu dojde také k otočení jednosměrné Brandlovy ulice. Jak se nedostatek parkovacích míst bude řešit, není zcela jasné. Všechna městem navrhovaná východiska našla nějaké odpůrce. A na větší stavební úpravy zase chybí finance.

Jak vysvětlil vedoucí oddělení silniční dopravy a silničního hospodářství Martin Černík, značka, kvůli které se spor vyostřil, by na místě být vůbec nemusela. Pokud totiž vozidla parkují po obou stranách silnice, nezbývá tam předepsaných šest metrů pro obousměrný provoz. Parkovat se tak na místě stejně nesmí. Jenže teď kvůli zákazu zastavení nemohou na jedné straně rodiče vysadit své ratolesti. Dopravní situace se tak v ranních špičkách komplikuje.

Podle chebského místostarosty Tomáše Lindy by situaci měla částečně vyřešit změna zákazu zastavení na zákaz stání, který zde začne platit 10. června. To se však zase nelíbilo starousedlíkům, podle kterých šoféři značku respektovat nebudou. Další proto navrhovali zjednosměrnění Nerudovy ulice. Podle Martina Černíka by ale tato změna přinesla víc negativ než pozitiv.

V plánu je do budoucna například vytvoření zálivu na straně u gymnázia či zvýšení počtu parkovacích míst u tenisových kurtů. Zároveň se na jednání mluvilo o změně parkování u vysoké školy, kde by mělo dojít k úpravám, aby zde auta stála kolmo. I tím totiž místa přibudou. Tato řešení se ale odvíjejí od finančních prostředků.

„A co teprv, až bude hotová přístavba u gymnázia – to tady bude ještě víc aut,“ zlobil se jeden z tamních občanů. Podle ředitele chebského gymnázia Jaroslava Kočvary je dost nepravděpodobné, že by třídy z jiných škol jezdily na případné přednášky v osobních automobilech. A dotační podmínky zakazují po dobu pěti let objekt komerčně využívat.

„Je nutné podotknout, že bude přístavba sloužit především pro studenty gymnázia,“ uvedl místostarosta. Část přístavby by byla otevřená pro veřejnost, třeba v neděli, kdy oblast nedostatek parkovacích míst netrápí.