„Můžeme začít ze dne na den. Stačí jen, aby napadl sníh,“ jednomyslně se shodují provozovatelé lyžařských areálů v Krušných horách. Ti v centrální oblasti v okolí Božího Daru se na nápor vyznavačů zimních sportů důkladně připravují.

Novinky

Zřejmě nejvýznamnější novinkou je realizace třísedačkové lanovky v areálu Neklid. „Její výstavbu dokončujeme. Pokud půjde vše podle našich plánů, měla by sloužit lyžařům už v nadcházející sezoně,“ říká Otakar Štika z jáchymovské tělovýchovné jednoty. Sdružení investorů dalo dohromady na stavbu nové lanovky potřebných 20 milionů korun.

Pozadu nechtějí zůstat ani na Klínovci. Ve druhé etapě modernizace celého areálu by podle Martina Píši, zástupce Ski areálu Klínovec, měla vyrůst na jižní straně nejvyššího vrcholu Krušných hor nová čtyřsedačková lanovka, která nahradí tu stávající. Součástí projektu je i nová tříkilometrová sjezdovka se systémem zasněžování. „Připravujeme projekty jak vlastního areálu lanovky, tak příjezdových komunikací a parkovišť. Podle dohody s městem Jáchymov je nejpozdějším termínem realizace rok 2016. Investici odhadujeme na 230 milionů korun,“ tvrdí Píša.

„Aktuálně jsme se zaměřili na zlepšení sociálních zařízení. Do provozu budou uvedena dvě nová s čistírnou odpadních vod. Posílili jsme také systém umělého zasněžování o čtyři děla,“ dodává.

I v menších areálech ovšem na nadcházející sezonu „zbrojí“. „Rozšířili jsme snowboardový areál o některé nové prvky,“ láká příznivce jízdy na snowboardu Rudolf Holý, provozovatel perninského skiareálu Vila Pod nádražím.

Ceny

Nabídku celodenních permanentních jízdenek přinášíme níže. Informace o cenách v jiných areálech jsou schopni zprostředkovat pracovníci informačních center jednotlivých lyžařských středisek.

„Vsadili jsme na zlevněné jízdné ve prospěch rodin s dětmi. Nabízíme rodinné jízdenky mnoha druhů,“ říká k otázce cen Otakar Štika z TJ Jáchymov. O výhodnější rodinné jízdenky na jeden den až šest dnů obohatili nabídku také na Klínovci.

Bílou stopou

Mezi příznivci běžeckého lyžování si vydobyla pevnou pozici takzvaná Krušnohorská magistrála. I na ní najdou běžkaři řadu novinek, které zlepší nejen jejich komfort, ale hlavně bezpečnost. „Směrem z Perninku k Horní Blatné vybudovali pracovníci Lesů České republiky nové cesty, které budeme využívat pro běžecké tratě,“ nastiňuje některé změny pro letošní sezonu Rudolf Holý, který se v „perninské“ části magistrály stará o úpravu stop. Obdobná je podle jeho slov i situace v úseku Bludná – Spáleniště – bufet. „Na Korcích pak vyrostl nový přístřešek do nepohody,“ doplňuje.

Pernink nabízí ještě jednu specialitu, jakési běžkařské Monte Carlo. Přímo v obci je pro běžkaře k dispozici osvětlený okruh, který bude letos o 200 metrů delší. Jeho celková délka tak bude po zmíněném prodloužení více než kilometr.

„Lidé už si na tuto zajímavou nabídku zvykli,“ pochvaluje si Jitka Tůmová, starostka Perninku. Osvětlení bude podle jejích slov fungovat denně od páté hodiny odpolední do devíti večer.

Učíme se

Žádný učený z nebe nespadl. A to beze zbytku platí i o lyžařích. Snad každý lyžařský areál proto nabízí nějakou tu školičku lyžování. Takovou, kterou se může pochlubit Tělovýchovná jednota Jáchymov, byste však hledali jen těžko. Letos se totiž uskuteční její už čtyřicátý ročník! Šestitýdenní cyklus školy začne v sobotu 9., respektive v neděli 10. ledna.

O lyžařskou a snowboardovou výuku dětí ve věku 6 až 15 let se v areálu Neklid stará 16 stálých učitelů lyžování a přibližně desítka externích instruktorů s licencí. Pro velký zájem se organizátoři školy rozhodli v letošním roce otevřít i kurz lyžování pro dospělé. Mohou přitom být úplnými začátečníky. Termín je přizpůsobený tak, aby se organizátoři vyhnuli jarním prázdninám, a frekventanti školy tak měli k dispozici šest ničím nepřerušených víkendů za sebou.

Stojíte poprvé na lyžích? Podle dlouholetého instruktora školy Mildy Procházky je v takovém případě lepší vyzkoušet si „rychlá prkénka“ nejdříve nanečisto. Třeba v obýváku. „Na sněhu je to daleko obtížnější,“ vysvětluje Procházka.

KLÍNOVEC
Cena denních permanentek (*): dospělí 530 Kč, děti 400 Kč

NEKLID
Cena denních permanentek (*): dospělí 420 Kč, děti 280 Kč

PERNINK – VILA
Cena denních permanentek (*): dospělí 200 Kč, děti 160 Kč


Cena denních permanentek (*): dospělí 180 Kč, děti 100 Kč

MAR. LÁZNĚ
Cena denních permanentek (**): dospělí 280 Kč, děti 170 Kč

BUBLAVA
Cena denních permanentek (*): dospělí 320 Kč, děti do 140 cm: 230 Kč

* Uvedené ceny platí pro hlavní lyžařskou sezonu. Někteří provozovatelé lyžařských areálů mimo ni nabízí permanentky levněji. ** Cena permanentek z loňského roku