Jak jinak než chemickým posypem ošetřit namrznuté chodníky a silnice? Jenže ne všude to jde, a tak se někde musí lidé připravit na to, že místo posypaných chodníků solí se setkají pouze s kamennou drtí a budou si muset dávat opravdu velký pozor. Příkladem jsou třeba Mariánské Lázně. Tam v některých úsecích musí chodci i řidiči na solí ošetřené povrchy zapomenout.

„Ministerstvo životního prostředí a Český inspektorát lázní a vřídel zpřísnil podmínky chemického posypu v lázeňských městech,“ vysvětlil důvod, proč v některých ulicích bude absence chemického posypu, jednatel společnosti Technický a dopravní servis Mariánské Lázně Daniel Javůrek. Chemické ošetření není zakázáno v Mariánských Lázních celoplošně. „Sůl a solanka se k posypu nesmí používat v celé severovýchodní části města, což je celé lázeňské území a okolí Palackého třídy,“ řekl jednatel. Výjimku tvoří jen některé úseky na trase trolejbusů. „Na ostatních úsecích v lázeňské části města lze provádět posyp jen inertním materiálem,“ sdělil.

Mimo Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les mohou pracovníci chemicky ošetřovat namrznuté chodníky a silnici v úseku jihozápadní části města. „Jedná se tedy o větší část sídliště v Úšovicích, na Plzeňské, Na Voře, na Panských polích, u nádraží, Na Třešňovce, Husově ulici a v Hamrníkách,“ dodal Daniel Javůrek.

Přestože se to Mariánskolázeňským příliš nezamlouvá, nejsou jediní, kteří se musí ´spokojit´ s ošetřením namrznutých úseků kamennou drtí. V Karlovarském kraji se takto ošetřuje téměř tři sta kilometrů.

Bez soli si musí poradit při zimní údržbě také Správa lázeňských parků Karlovy Vary. Respektive na těch úsecích, o které se stará.

„Ve vnitřním lázeňském území máme v zimě na starost údržbu chodníků v parcích. Tam se samozřejmě sůl používat nesmí. Ve většině případů to platí také pro ostatní komunikace, které udržují jiné firmy. Staráme se rovněž o chodníky na sídlištích ve Staré Roli, na Růžovém Vrchu a na Čankovské. Tam se sůl používat může, ale snažíme se ji kombinovat s inertním posypem,“ uvedl Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků.