Pomáhá jim s tím nový přístroj. Jestli se s ním vyčistí celá pěší zóna, anebo jenom část, která je nejvíce zašpiněná, to se zatím neví. Náklady na vyčištění celé pěší zóny by se totiž dostaly k několika milionům korun, které město v rozpočtu nemá. Lidé si však neustále na znečištěnou dlažbu stěžují.

„Vedení města se účastnilo ukázky čištění části pěší zóny. A řešila se otázka, jak a čím se zbavit nalepených žvýkaček, mastných fleků od jídla a pití, především v blízkosti obchůdků s rychlým občerstvením,“ informovala tisková mluvčí města Chebu Simona Liptáková.

Špinavou dlažbu řeší město Cheb už několik let. Podle odborníků bylo hlavní chybou to, že se pórovitý kámen, který se v této lokalitě použil, nenaimpregnoval. Kdyby se tak stalo, bylo by čištění dlažby mnohem lehčí a špína by se do kamene tolik neusazovala. Bohužel dodatečně naimpregnovat dlažbu v celkovém rozsahu není už možné.

„Téměř každodenně se potýkáme se stížnostmi na nečistotu dlažby na pěší zóně. Jedna z chebských firem nám předvedla čisticí stroj na odstraňování žvýkaček. Jedná se o stroj ruční, který musí obsluhovat jeden pracovník. Na odstranění jedné žvýkačky je potřeba časový limit 1 až dvě minuty. Při 1 hodině čištění se s použitím chemikálií a penetrace dostaneme na částku 500 korun, znamená to, že odstranění jedné žvýkačky město přijde na 10 15 korun,“ sdělil chebský starosta Zdeněk Hrkal.

Při vyčištění celé pěší zóny o velikosti 6 000 m2 by se město dostalo na částku desítek milionů korun. A to v rozpočtu nemá. Navíc vyčištěná plocha vydrží být čistá jen dva týdny.

„Jsme tedy před otázkou, zda tímto způsobem čistit pouze místa v blízkosti laviček. Jak jsem již několikrát řekl, vše je o lidech a také o zájmu provozovatelů občerstvení, kaváren s předzahrádkami a občanech samotných. Jsou města, ve kterých se nesmí žvýkat. Je toto ale cesta? Nebo apelovat na občany, aby se u občerstvení chovali jako lidi? To samé je s nedopalky cigaret a dalším nepořádkem. Městská policie nemůže být u všeho, ale lidé se mohou dívat okolo sebe a upozornit,“ dodal starosta Hrkal.