Uvidíme například náš nejznámější hrad Karlštejn, Bezděz či Loket, ale také zámky Lednice, Hluboká nad Vltavou nebo Kynžvart. To vše je možné stihnout v krátké době, a dokonce na jednom místě, totiž v Mariánských Lázních v areálu Parku Boheminium. Jde o čtvrtý největší park miniatur v Evropě, unikátní množstvím do detailu propracovaných modelů českých památek v měřítku 1:25.

Nejprve ale začneme úplnou novinkou, která k miniaturám vlastně i patří. Mezi modely je možné v parku vidět i živé velice malé koně. Ne, nejde o poníky, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o americké miniaturní koně. Pečuje o ně Daniela Jánská. „Máme zde tři klisny plemene amerických miniaturních koní, nejmladší je tříměsíční Sofinka,“ říká chovatelka s tím, že malá Sofinka má dvanáctiletou matku. Třetí koník je rok a půl stará kobylka Kačenka.

Veliké miniatury

Zdroj: Youtube

Park miniatur má i své další unikum. Se svojí návštěvností přesahující sto třicet tisíc turistů ročně se tak řadí mezi vůbec nejnavštěvovanější atrakce Karlovarského kraje.

Nikde jinde v České republice není možné vidět tolik modelů nejznámějších památek naší země. Aby je mohli návštěvníci obdivovat a kochat se nad krásou různých stavebních slohů, musí se o miniaturní stavby starat parta nadšenců. Veliký fanda modelů, srdcař se zaměřením na detail a jednatel parku je Tomáš Slifka. „Návštěvníci zde mohou vidět 75 modelů významných českých památek. Asi nejznámější je Hluboká, Lednice, Karlštejn, Ještěd a další známé památky,“ poukazuje Slifka.

Podhorní vrch
Zádubští věřili, že mladičká sopka je nejvyšší místo v Čechách

Tím nejstarším modelem je zámek Červená Lhota, který byl umístěn do parku už v roce 1999. Výroba není podle slov jednatele vůbec jednoduchá, přesto dokáží v současné době postavit pět až šest modelů památek ročně. „Na skladě máme patnáct nových modelů a čekáme na příležitost a možnost je usadit zde v areálu. Mezi čekajícími klenoty jsou zámek Valtice, hrad Švihov a asi největší a nejhezčí model, který zde bude je hrad Bouzov. Je téměř před dokončením,“ dále říká Slifka.

Snahou všech tvůrců je co nejvěrnější podoba památek, ale také ji zasadit do věrné kopie terénu. Takto například umístili hrad Loket. „Okolí je uděláno přesně tak, jak vypadá v reálu. Soustředili jsme se na všechny kopce i cestičky…“

Novou miniaturou je také model lednického zámku. Stavba trvala osm měsíců podílelo se na ní 12 modelářů, umělců a řemeslníků. Rozměry modelu jsou opravdu impozantní. Vždyť tento model se řadí mezi největší modely staveb na světě.