„Přeshraniční projekt Kulturní cesta Fojtů umožňuje pomocí mobilního telefonu či tabletu cestovat v čase. Díky virtuální realitě si můžete prohlédnout zaniklé památky nebo hrad v různých obdobích jeho vývoje,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková.

Stačí mít chytrý mobilní telefon a stáhnout si v App Store nebo Google Play aplikaci timeTRIP. Ta už uživatele navede ke stažení informací z Chebu (v systému iOS jde o soubor o velikosti necelých 90 MB, pozn. red.). Pak jen stačí vyrazit do terénu a hledat speciální značky, takzvané QR kódy. Těch je zatím v Chebu pět a tvoří začátek naučného okruhu s názvem: Chebský hrad kostel sv. Jana Mlýnská brána aneb Po stopách Albrechta z Valdštejna… První bod je před mostem u chebského hradu.

„Přímo v areálu hradu se nachází dva body. První je u cesty na barokní val, druhý pak na Černé věži,“ řekl kastelán chebského hradu Tomáš Dostál. „Z daného místa vždy lidé vidí vývoj hradního areálu v proměnách času,“ podotkl. Aplikace timeTRIP zobrazuje historické objekty pomocí virtuálních 3D modelů v reálném čase na displeji mobilu, a to ve skutečné velikosti a přesně v místě, kde se památky původně nacházely. Pohybem lze objekty pozorovat, jako by před vámi skutečně stály a vnímat tak historická místa v autentickém kontextu. Konkrétně u chebského hradu lze vidět, jak místo vypadalo v roce 1150, kdy markrabě Děpold II. z Giengen a Vohburgu vybudoval na místě starého slovanského hradiště první pevný kamenný hrad. Další pohled nechá nahlédnout do vrcholné fáze hradu v roce 1250 a pak se můžete přesunout do let 1550, kdy byla falc nejvelkolepější.

Další dva body jsou pak na Jánském náměstí, kde stál nejstarší chebský kostel, nevelká románská stavba zasvěcená sv. Janu Křtiteli, která stála uprostřed kupecké osady na dohled od hradu. Aplikace nabízí pohled na barokní podobu kostela a pak okamžik jeho zániku v roce 1809, kdy severní část města zachvátil požár.

Pod hradem pak lidé najdou infotabuli s textem o Mlýnské bráně a věži. To jsou zároveň památky, které by se měly příští rok dočkat virtuálních 3D modelů a současně zastavení s QR kódem. Pokud by se podařilo získat dotační prostředky, mohla by stezka pokračovat dál směrem ke Krajince. Na místě točny se ještě před druhou světovou válkou nacházely mlýny a koželužny, které by pak také aplikace mohla vzkřísit, i když jen virtuálně.