Nápad vzešel od vedoucí chebské studovny a čítárny Lenky Čolákové. Impulsem zadívat se s nadhledem do nedávné minulosti a představit veřejnosti výběr ´historických´ časopisů pro ni byl znovuoživlý plakát Braňte knihu!, který uvádí letošní, již 20. ročník Týdne knihoven.

„Časopisy píše sám čas… Tvůrci časopisů by určitě neprotestovali nad metaforou, kterou nám dovoluje krása českého jazyka. I jejich obsah ohýbala doba, ve které vznikaly," připomněla Lenka Čoláková. „V malé retročítárně, kterou lze po celý tento měsíc nalézt za dveřmi naší současné čítárny, mají zájemci příležitost zalistovat zažloutlými stránkami, zavzpomínat, pobavit se. Přes odolný zpolitizovaný nátěr doby je tu také příležitost nahlédnout do kvalitní práce českých spisovatelů, ilustrátorů, autorů komiksů, fotografů, a to zejména v časopisech pro děti, v jejichž redakcích mnozí 'nepohodlní' tvůrci působili."

Lenka Čoláková věří, že i humor, vtip a povolená satira tehdejšího oblíbeného časopisu Dikobraz dnes vykouzlí úsměv na nejedné tváři a odlehčí srdci, padne-li na člověka budovatelská a normalizační tíseň. „A nejen z Dikobrazu, je tu přece i Mladý svět. Stejně jako rady, móda a styl Praktické ženy a týdeníku Květy," dodala.

Knihovně pomohly i další instituce. A nejen ty. „Děkujeme Galerii výtvarného umění v Chebu a Krajské knihovně Karlovy Vary za vstřícnost a zapůjčení některých pokladů ze svých fondů. Poděkování patří také panu Jiřímu Meisselovi za zapůjčení časopisů ze soukromé sbírky," dodala ředitelka chebské knihovny Martina Kuželová.