Mezi lidmi na Chebsku stále kolují neplatné padesátihaléře a papírové dvacetikoruny. Jejich platnost skončila už na konci loňského srpna.


Až do 31. srpna letošního roku mají jejich majitelé možnost je vyměnit na každé bankovní pobočce. Od 1. září tuto šanci dostanou jen v sedmi pobočkách České národní banky (ČNB), a to v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

ČNB bude výměnu provádět do 31. srpna 2014.


„Pokud jde o mince po 50 haléřích, částka předložená k výměně v hotovosti se zaokrouhluje na celé koruny dolů. Mince, která takto zaokrouhlenou částku přesahuje, se nevyměňuje,“ uvedl pro server Aktuálně. cz mluvčí ČNB Marek Petruš. Při uložení mincí na účet se částka přijatá k výměně připíše v plné výši. Výroba padesátihaléřů nebyla podle mluvčího zase až tak nákladná, ale jako oběživo začaly selhávat, protože se zpět do ČNB vrátilo pouze kolem 10 procent. Ke zpracování padesátihaléřů navíc není možné využít běžné linky, jako je to u ostatních mincí, a je proto nutné je zpracovávat ručně.


„Eura mají drobné centy a naše haléře se ruší,“ nechápavě kroutil hlavou Martin Suchý z Chebu. „Nedivím se, že se bance nevracely, když byly dobře použitelné na čáru nebo jako sázka do karet,“ smál se.