V ašském výběžku se nacházelo šest hraničních orientačních sloupů, v celé republice pak 225. Nejdéle se zachoval v těchto končinách sloup číslo 16, tedy ten, který byl za 1. republiky právě na celním přechodu v Aši. „Ostatní sloupy na Ašsku, stejně jako většina ve zbytku republiky, mizely po záboru pohraničí hitlerovským Německem v roce 1938, přičemž po 2. světové válce a obnovení československého pohraničí již k opakovanému osazování hraničních orientačních sloupů na státní hranici nedošlo," vysvětluje Vrbata s tím, že kopie vznikla v zámečnické dílně Vitalije Godoroži. „Vyrobil jej podle přesně dané technické dokumentace, jenž mimo jiné určuje rozměry, materiál, tvar sloupu, jeho barevnost, podobu státního symbolu a tak dále. Umístěna nebude na svém původním stanovišti, kvůli jiné dispozici tohoto místa ji, po vyřízení všech úředních formalit, pánové Karban a Mendoň tento víkend zabetonovali o několik metrů vedle, v původním stanovišti nyní vede chodník," uvádí mluvčí.

Podle Vrbaty něho je zajímavostí, že sloup na ašském přechodu prokazatelně stál až do 90. let minulého století. „Zda byl odstraněn z důvodu rekonstrukce znovuotevřené silnice z Aše do Selbu, nebo například zlodějem kovů, se dle Bohuslava Karbana dosud nepodařilo zjistit," doplňuje Milan Vrbata.

Skalníkovy sady patří k nejnavštěvovanějším v Mariánských Lázních.
Nejkrásnější park se oblékl do podzimního hávu. Zraky hostů těší od 19.století

Bohuslava Karbana zavedla k tomuto projektu i láska k historii. „Od mala modelařím a zajímám se o československou armádu do roku 1939. Asi před dvěma lety jsem dělal průzkum tzv. zvláštních zařízení na komunikacích z let 1936 až 1938 na Ašsku. A právě zde se na často na dobových fotografiích objevuje i hraniční orientační sloup, a tak se stal dalším předmětem mého bádání. Vzhledem k tomu, že ve volném čase dojíždím do Stříbra, což je přibližně 100 kilometrů z Aše, abych pečoval o československé opevnění z let 1936 až 1938, rozhodl jsem se, že bych měl rád i něco blíž a tak začala první komunikace tehdy ještě s panem místostarostou Pavlem Klepáčkem," vzpomíná Bohuslav Karban.

Zmíněný hraničák, jak se mu také mezi místními říká, si vybral pro jeho zajímavou historii. „Jsem obyvatel Krásné u Aše, a i ta měla svůj hraniční orientační sloup na hraničním přechodu Neuhausen. V Ašském výběžku jich bylo celkem šest, ale jen tento má opravdu zajímavou historii. Kdežto ostatní nejspíš zmizely brzy po záboru pohraničí v roce 1938 jakožto symbol nenáviděné republiky. Sloup číslo 16 byl pouze přetřen na bílo, odstranily se malé státní československé znaky a byl doplněn o hákové kříže. Po válce byl nejspíš obnoven, ale cestu k němu zavřela železná opona. I tak nezůstal osamocen. V době, kdy se tam nikdo z Čech nedostal, byl udržován a natírán až do roku 1990 někým z Bavorska. Po pádu Železné opony a rekonstrukci silnice do Bavorska, tam údajně sloup ještě chvíli stál, nicméně brzy zmizel a tak nejen Ašsko, ale celá Česká republika přišla o významnou kulturní památku," sděluje s tím, že pokud by se podařilo do Ašského výběžku vrátit všech 6 sloupů, měl by tento projekt ještě větší význam a stal by se jedinečným v celém Česku i na Slovensku.

Výlov rybníka Amerika. Ilustrační foto.
Rybník Amerika u Františkových Lázní čeká výlov

Na projektu hraničního a orientačního sloupu se podílel i nadšenec do vojenské historie Boleslav Mendoň. „Hlavní impuls a administrativu jsem zařizoval já. Dále pan Bohuslav Karban, který již projevil stejný záměr v roce 2014, ale až společnými silami se podařilo dát věci do pohybu. Velké díky patří také městu Aš, které projekt financuje k příležitosti oslav 150. výročí povýšení Aše na město. Dále bych chtěl poděkovat panu Vitali Godorožovi, který celý sloup svařil a připravil na nátěr a také panu Tomášovi Karbanovi s přáteli, kteří pomohli sloup usadit a zabetonovat," říká.

Slavnostní odhalení je naplánováno na 28. října, kdy se účastníci vydají na vlastivědnou vycházku na Benešův palouček. „Zájemce o vycházku upozorňujeme, aby zvolili ideálně vysokou trekingovou obuv, začínáme v 10 hodin před ZŠ Okružní v Aši, a od Benešova paloučku se vydáme na hraniční přechod Aš - Selb, kde slavnostně odhalíme hraniční orientační sloup číslo 16. Vycházku pro nás připravil nový místostarosta Pavel Matala, akci dále doprovodí dobové uniformy financů, celníků, četníků a vojáků z 30. let minulého století v podání Prapor SOS Falknov n. O., KVO Stříbro, KVH Ležky a jiných. Akce se také zúčastní Celní správa ČR, jakož to nástupce finanční stráže," uzavírá Boleslav Mendoň.