Strážníky v Chebu a Mariánských Lázních umí občas potrápit černé skládky. Dokázat, kdo ji založil, není totiž jednoduché.
To chebští strážníci měli v uplynulých dnech trochu více štěstí, což se nedá říct o zakladateli černé skládky.

„Městské policii přišlo oznámení o založení skládky v blízkosti železničního viaduktu v Pivovarské ulici v Chebu,“ informoval velitel hlídkové služby MP Cheb Stanislav Makovička. „Jak hlídka na místě zjistila, na stráň sem kdosi vyvážel stavební suť,“ uvedl.

Strážníci nelenili a začali hledat toho, kdo se o nepořádek postaral. A uspěli. „Zjistili, že se jedná o provozovatele herny v Pivovarské ulici, který právě prováděl rekonstrukci objektu. Hlídka vše zadokumentovala a postoupila ke správnímu řízení,“ pokračoval Makovička.

„To bychom museli mít svědka, jinak je dokazování velmi těžké,“ poznamenal zástupce velitele Městské policie (MP) v Mariánských Lázních Jiří Smolík.

V řízení hrozí fyzické osobě za přestupek založení černé skládky pokuta až 50 tisíc korun, u podnikatelů se výše sankce může vyšplhat až do stovek tisíc korun.

„Druhý den nám volal oznamovatel a děkoval za to, že skládka zmizela,“ doplnil na závěr Makovička. Pokud se nenajde pachatel, musí se o nalezený nepořádek postarat městský úřad. Ten musí na odstranění skládky uvolnit peníze z rozpočtu, najmout firmu, která skládku zlikviduje, v případě kontaminace půdy či vody se dále angažuje správa životního prostředí.