Za nebytové prostory si podnikatelé v Chebu připlatí. Zelenou návrhu dali chebští radní. Změna je platná už od začátku letošního roku.

Navýšení o 1,5%

„Při posledním jednání rady města dali radní souhlas ke zvýšení nájmu z nebytových prostor, a to o 1,5 procenta, tedy o inflaci za poslední rok,“ potvrdil chebský starosta Pavel Vanoušek. „Jsme si vědomi, že doba pro podnikatele není ještě úplně jednoduchá. Je ale zřejmé, že ke zlepšení dochází,“ podotkl s tím, že rada města tři roky po sobě nevyužila možnosti nájmy zvýšit. „Město ale musí hlídat i příjmovou část rozpočtu,“ vysvětloval. „Je třeba mít i finance na opravu těch nemovitostí.“

Slevy

Podle starosty budou dál platit 'věrnostní slevy', které město svým nájemníkům poskytuje. „Například podnikatel, který má prostor pronajatý deset let a více, má nárok na slevu až dvacet procent z nájmu,“ podotkl.
„Zavedení věrnostních slev není přitom jediným vstřícným krokem, který město v uplynulých letech vůči nájemcům nebytových prostor udělalo,“ upřesnil Tomáš Ivanič z chebské radnice.

Systém se změnil

„Přehodnocen byl například také systém rozdělení jednotlivých lokalit města do tříd atraktivity,“ uvedl Ivanič. „Náměstí a některé další ulice byly přitom přeřazeny z nejvyšší první třídy do nižší kategorie, což vedlo ke snížení nájmů za tamní provozovny a kanceláře. Město tímto způsobem zareagovalo na odliv zákazníků z centra do lokalit s obchodními centry,“ vysvětlil.