Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U hranic se objevila nebezpečná horečka ovcí

CHEBSKO - Do ochranného pásma dozoru (150 kilometrů od místa výskytu) spadá Chebsko a Sokolovsko. Až do odvolání platí mimořádná veterinární opatření

10.9.2007
SDÍLEJ:

V Bavorsku se u ovcí objevila nebezpečná nemoc přežvýkavců - katarální horečka. Ochranné pásmo zasahuje i na Chebsko a SokolovskoFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Krajská veterinární správa vydala v těchto dnech varování pro chovatele ovcí, protože se mezi zvířaty v sousedním Bavorsku vyskytla nebezpečná katarální horečka ovcí.
„Na základě potvrzení výskytu katarální horečky ovcí v SRN - ve spolkové zemi Bavorsko stanovily příslušné orgány v rámci ochranných a zdolávacích opatření ochranné pásmo (100 kilometrů) a pásmo dozoru (150 kilometrů) kolem ohniska,“ uvádí se ve zprávě ředitelky Krajské veterinární správy Karlovarského kraje (KVSK) Márii Slepičkové. „Do pásma dozoru zasahuje územní obvod Karlovarského kraje - územní obvod celého okresu Cheb a okresu Sokolov.“
Mimořádná veterinární opatření se týkají všech chovatelů, kteří chovají nejen ovce, ale všechny přežvýkavce v pásmu dozoru výše určeném.
Chovatelům se zakazuje přemisťování přežvýkavců z pásma dozoru mimo toto pásmo.
Rovněž se jim nařizuje důsledné sledování zdravotního stavu zvířat, provádění epizootologického šetření a zdravotních zkoušek ve vymezeném pásmu v rozsahu uvedeném v rozhodnutí ze dne 23. 5. 2005 v platném znění, založeném na sledování indikátorových skupin skotu nebo jiného druhu přežvýkavců.
„KVSK může na základě žádosti a v souladu s rozhodnutím Komise č. 2005/393/ES ze dne 23. 5. 2005 v platném znění povolit odchylky z výše nařízených opatření,“ uvedla dále ve zprávě ředitelka.
Katarální horečka je infekčním onemocněním přežvýkavců a není přenosné na člověka. Původcem katarální horečky je virus (BTV), Orbivirus, který patří mezi Reoviridae. Nákaza se šíří prostřednictvím hmyzích přenašečů.
K onemocnění jsou vnímaví přežvýkavci. Infekční perioda u infikovaných zvířat je až 60 dnů. Protilátky je možné zjistit za sedm až čtrnáct dní po nakažení a jsou většinou přítomné do konce života zvířete.
Příznaky u skotu mohou být podobné jako u ovcí.
Nemoc se projevuje puchýřky a vředy, změnami v dutině ústní a jako zánět kůže, zčervenání kůže v oblasti přechodu rohoviny paznehtů a kůže, slzení, slinění.
Nápadný je například pokles produkce mléka.

10.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení