Na nákupu školních potřeb se nedá ušetřit. Průměrně se pohybuje od tří set do tisíce korun. Vyšplhá ale i na vyšší částku. Takové jsou zkušenosti jednatelky prodejny Unipap v Chebu Světlany Keslové. Nižší částky v obchodě nechávají spíše sociálně slabší rodiny.
„Hodně záleží na tom, jestli rodiče kupují novou tašku, penál, zda je to nákup pro prvňáka nebo pro starší dítě,“ uvedla.

„My jsme nakupovali pro dvě děti už 30. června a nechali jsme v prodejně přes dva tisíce korun,“ poznamenala Zdeňka Zikmundová z Chebu. Nyní už přišla dokoupit jen drobnosti a zástěrku pro dceru Petrušku do první třídy. „Moc se do školy těším a určitě se bát nebudu,“ pochlubila se Petra. Jen školní taška přišla její maminku na tisíc korun.

Dnes je podle Keslové trend pořizování nových věcí podle módy. „Máme v nabídce ucelené kolekce například Hannah Montana, Star Wars, Witch a dalších oblíbených motivů,“ vyjmenovala. „Na nejprodávanější věci jako jsou sešity či vodovky nabízíme slevy, od konce školního roku máme kupón na pětiprocentní slevu z nákupu. Na ten mohou soutěžící v zářijovém slosování vyhrát hodnotné ceny. Prodáváme potřeby pro leváky a spoustu dalších pomůcek,“ poznamenala jednatelka.

Pro nakupující připravila prodejna dvoudenní akci, při které se mohou děti zabavit třeba kreslením na chodník. Rodiče pak mají možnost při nákupu získat dárek od nejprestižnějších firem se školními potřebami. Potrvá od 26. do 27. srpna.

Při výběru vybavení pro školáky je třeba dávat pozor na řadu věcí. Pomůcky by měly na prvním místě usnadnit školákům učení, měly by být praktické a účelné, měly by vyhovovat zdravotním požadavkům, ale i vkusu žáků a studentů. V nabídce obchodů se objevují trojhranné tužky a pastelky, které usnadňují správný nácvik držení psacích potřeb.

Slevy nabízí také obchodní dům Tesco. Už 29. července zahájil rozšířený prodej školních pomůcek od sešitů a per přes rýsovací a kreslicí potřeby až po kalkulačky, mobily a notebooky. „Nezapomeňte, že cenově výhodná jsou větší balení a sady. Na druhé straně ale zvažte, zda dítěti nepostačí pro začátek jen jednoduché kružítko a nůžky,“ poznamenala mluvčí Tesca Jana Háková.