Na místě po známé chebské továrně Eska má vyrůst nákupní park. Ačkoliv se stavba zdržela, plány investorů zůstávají stejné.

Park zdržela situace na trhu

Podle původního plánu měli v centru nakupovat první návštěvníci už na podzim letošního roku.
„Stavbu nákupního parku zdrželo vyjednávání smluvních podmínek pronájmů, ve kterém se jistě odráží špatná situace na realitním trhu,“ uvedl Oldřich Růžička ze společností Steel Efect a Tex Protis, které stojí za realizací projektu. „Myslím ale, že se situace v dohledné době stabilizuje a nákupní park se podaří obsadit perspektivními a zajímavými nájemci,“ podotkl.

Stavbu zahájí při plné obsazenosti

Změnit by se ale měla skladba obchodů. „S postupující dobou ve vyjednávání nájmů a již zmiňovanou situací na realitním trhu jsme přesměrovali orientaci skladby nájemců z takzvaného impulsivního nákupu na nákup cílený, tedy na nákup, který zákazník plánuje dopředu - například elektronika, nábytek a bytové vybavení, koberce, vybavení kuchyní a koupelen, elektroinstalační materiál,“ vysvětloval Růžička s tím, že se jim zatím daří skladbu nájemců utvářet. „Pro potřeby financování výstavby je ale naším úkolem dosáhnout 100 procent obsazenosti. Do té doby stavbu nezahájíme.“
V současné době společnost počítá se zahájením výstavby na jaře 2011. Hotovo by pak mělo být na podzim téhož roku.

Uvolnili místo

V nedávné době byla zbourána i část masokombinátu.

„Areál bývalého masokombinátu jsme rozdělili do několika samostatně funkčních středisek s perspektivou pronájmu nebo prodeje, pro realizaci prodejních, výrobních, skladovacích ploch a ploch pro poskytování služeb,“ popisoval Oldřich Růžička důvod, proč některé budovy srovnali se zemí. „Uvolnili jsme tak pozemky pro rozšíření dopravních ploch náležejících k bývalé výrobní hale, kterou hodláme zrekonstruovat na prodejní a skladové prostory,“ sdělil. Prostory už nyní nabízíme. Jaká zde bude skladba nájemců, není ještě zcela jasné.

Hlavně ne tržnice

Mnozí obyvatelé Chebu jsou spokojení, že na místě nemá vyrůst další tržnice. „Těch už je tu dost,“ řekl Cheban Tomáš Jelínek. Už delší dobu mezi místními kolují fámy, že má na místě vyrůst Globus. Jednatel firmy Globus Petr Vyhnálek ale informaci o výstavbě hypermarketu ve městě už před časem popřel.

Změní to nepopulární místo?

Místo okolo Wolkerovy ulice není příliš oblíbené. I přesto společnost věří, že se výstavbou nákupního parku na pozemcích bývalé Esky a rekonstrukcí bývalého areálu masokombinátu podaří realizovat komerční centrum zajímavé pro širokou veřejnost, které nabídne prostor pro prodejní aktivity, administrativu, sklady i výrobu.