Na nákupy bez hotovosti vyráží stále více lidí. I když už stačí mít namísto peněz v peněžence jen platební kartu, která pohodlně zaplatí cokoliv, měl by držitel karty přistupovat k jejímu používání zodpovědně.

Nespornou předností platebních karet je pohodlnost a bezpečí finančních prostředků. Ztracenou nebo odcizenou kartu lze zablokovat, zatímco když vám někdo ukradne peněženku, peníze už s největší pravděpodobností neuvidíte. „Karty jsou rychlejší a pohodlnější, nemusím tahat plnou peněženku peněz," uvedla Jitka Valentová z Františkových Lázní. Výhody má i používání karty v zahraničí. Pokud kartou platíte za zboží i služby, je kurz výhodnější, než kdybyste si peníze směnili před cestou. Platební karty tedy slouží jako univerzální platební nástroj. Obezřetnost při placení kartou je ale namístě. Stačí nepozornost a výhoda, kterou platební karty poskytují, se může proměnit v noční můru.

I přesto, že počet transakcí zaplacených v obchodech bezhotovostně, tedy platebními kartami, každým rokem stoupá, zákazníci mnohem častěji volí hotovost nebo kartu a ještě k tomu hotovost. „Upřednostňuji platbu v hotovosti, protože mám strach, že když zaplatím kartou, nebudu na ní mít žádné peníze nebo že zapomenu PIN," říká Klára Luhanová. Klient by si měl také dát pozor na to, kolik stojí blokace karty v případě odcizení. Tyto operace jsou podle druhu karty a úkonu zpoplatněny v řádech stovek korun.

Jsou místa, kde kartou ještě platit nelze. Většinou to bývají malé obchody, tabáky nebo restaurace. „Rád platím kartou, ale vždy mám u sebe i hotovost, protože vím, že všude se ještě bezhotovostně platit nedá," říká Michal Valentik. Nebude dlouho trvat a do všech míst se bezhotovostní platby dostanou. Než se tak stane, budou lidé pořád nosit s sebou kartu i hotovost.

Starší lidé často nosí v peněženkách lístek s PINem ke své kartě. „PIN nosím napsaný stále s sebou, abych ho nezapomněla," říká Marie Vávrová. Toto počínání je ale velmi nebezpečné, po odcizení peněženky nezmizí peníze jen z ní, ale i z karty.

JANA JECHOVÁ