Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náletové dřeviny kolem hradu Seeberg musely pryč, byly shnilé

Poustka –„Opravdu nejsme debilové, ani místní nepotřebují dřevo na topení,“ reaguje starosta obce.

2.6.2011
SDÍLEJ:

PŘESTÁRLÉ a poškozené stromy kolem hradu Seeberg ohrožovaly návštěvníky i samotnou památku, musely proto pryč. Foto: Foto: archív OÚ Poustka

Pokácené stromy kolem hradu Seeberg zarazily návštěvníka Pavla Kováře a rozhodl se obrátit na Deník.

„S úděsem jsem zjistil při cyklistickém výletu na Seeberg, že stromy kolem hradu byly vykáceny. Od mostu je tak pustá pláň s pokáceným dřevem válejícím se na svahu. Jaký barbar a debil mohl toto udělat,“ rozhořčil se.

„Nedávno jsem byl po cyklostezce v Marktredwitz a celou cestu žasl a kousal se do rtů, kolik zeleně tam je. No, majitelé domků potřebují dřevo, tak Chebsko zasáhla vlna kácení a prosvětlování. Jinde jsem tento šílený trend zatím díkybohu nepozoroval, o Praze ani nemluvě. Prosím, jděte po stopách tohoto ekologického a estetického zločinu,“ pokračoval cyklista.

„Ač se může zdát, že jde o barbarství, jde o dlouho připravovaný a velmi pečlivě zvážený krok obce Poustka pod přísným dohledem Krajského úřadu Karlovarského kraje, odboru památkové péče a Městského úřadu Cheb, odboru životního prostředí,“ uvedl starosta Poustky Jan Ryba.

„Obecně lze konstatovat, že údržba zeleně, odstraňování náletů nebo dřevin, které ohrožují nebo by mohly ohrozit kulturní památku, je z hlediska státní památkové péče nejen žádoucí, ale jedná se o plnění povinnosti vlastníka kulturní památky zakotvené v ust. § 9 zákona č.20/1987 Sb., o státní památkové péči, kdy vlastník je povinen chránit kulturní památku před znehodnocením nebo poškozením.

Nejčastějšími případy, kdy zeleň ohrožuje kulturní památky, jsou případy, kdy kořenové systémy přímo narušují a poškozují stavební konstrukce (například prorůstání do základového zdiva), opadané listí se zachytává na střechách a způsobuje její poškození. Hustá zeleň znemožňuje přirozené vysušování zdiva. V neposlední řadě sem patří i případy, kdy neudržovaná zeleň zcela zakryje kulturní památku, která byla historicky pohledově přístupná, a znemožní její pohledové uplatnění v krajině. V případě hradu Seeberg došlo ke kombinaci výše popsaných případů a skutečnost, že zde byla vybudována naučná stezka ´Okolí hradu Seeberg´, kterou ročně navštíví nejméně 30 tisíc návštěvníků, bylo nutné přistoupit k vykácení stromů, které přímo ohrožovaly bezpečnost návštěvníků a této krásné památky. Opravdu nejsme debilové, jak píše stěžovatel, a ani nepotřebují místní občané dřevo na topení, ale je naší snahou ochránit zdraví turistů a kulturní památku. Nebyla to žádná hračka, z tak velkého svahu tyto dřeviny vytěžit a odborná firma, která práci prováděla, bude ještě dlouho na tuto zakázku vzpomínat.“

Autor: Nataša Šmatová

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Ilustrační foto

Stávka: Lékaři i lékárníci protestují

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovy Vary, Plzeň – Kauza tajných policistů, kteří se zbraní v ruce ohrožovali řidiče v Plzni, protože je bliknutím upozornil na to, že se na silnici vozem pohybovali riskantně, má další pokračování.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Karlovy Vary – Paráda, paráda a ještě jednou paráda. Karlovarský pilot Petr Kopfstein ve službách Teamu Spielberg si řádně užil závěrečný podnik Red Bull Air Race 2017.

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení