Na 6 069 korun se vyšplhala částka, kterou prostřednictvím soudu vymáhá na seniorovi ze Skalné nemocniční advokát. To vše kvůli nezaplaceným devadesáti korunám na chirurgické pohotovosti.
„10. září minulého roku jsem byl pro náhlé potíže vyšetřen na chirurgické ambulanci nemocnice Cheb. Po vyšetření po mě nikdo žádné peníze nechtěl ani jsem nedostal žádný účet, který bych měl zaplatit,“ popisuje Konstantin Janča, 84letý obyvatel Skalné. „S léčbou v chebské nemocnici jsem byl vždycky spokojen a proti poplatkům nic nemám. Pokud bych nemocnici něco dlužil, čekal bych od nemocnice upomínku a jistě bych zaplatil. Je potřeba počítat i s tím, že nemocnému v té době nebývá moc dobře,“ pokračuje senior. „Byl jsem hodně překvapen, když jsem 17. srpna letošního roku dostal od Okresního soudu v Chebu sdělení, že mě Karlovarská krajská nemocnice žaluje prostřednictvím svého pražského advokáta o zaplacení regulačního poplatku 90 korun. Měl bych ale zaplatit celkem 6069 korun a většina té částky je odměna pro advokáta. Pokud bych dostal upomínku, nemocnice by dostala stejně tak 90 korun, ale advokát nic,“ rozhořčeně reaguje Janča.
„Myslím si, že postup vedení Karlovarské krajské nemocnice se dá nazvat jedině jako nestydatost. Minulé vedení bylo nedávno obviněno z tunelování. Jak bude hospodařit současné vedení, to ukáže až čas. Pokud si ale představují vztah k nemocným takhle, doufám že nebudou škodit zdravotnictví v kraji dlouho,“ dodává.
„Je pravdou, že pan Janča byl prokazatelně ošetřen dne 10. září 2008 na chirurgickém oddělení nemocnice v Chebu a tím mu vznikla přímo ze zákona povinnost uhradit regulační poplatek,“ uvádí advokát Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Robert Bezděk. „Nutnost úhrady regulačního poplatku v září 2008 byla obecně známa a navíc výše úhrady regulačních poplatků je uvedena na vývěsce u chirurgické ambulance tak, aby každý příchozí pacient se s ní mohl seznámit,“ informuje advokát. „Pan Janča v souvislosti s poskytnutým ošetřením obdržel doklad, ve kterém byla uvedena výše regulačního poplatku, kterou má zaplatit a dále stanoven termín, do kterého tak má učinit, to je osm kalendářních dnů, což neučinil. Není tedy pravdou, že by na panu Jančovi nebylo nic vymáháno, neboť doklad, který obdržel, hovoří o opaku,“ uvádí Bezděk.
Podle něj není v možnostech KKN, aby opakovaně upomínala své dlužníky. „Náklady na tyto dodatečné upomínky jsou v zásadě vyšší, než je vymáhaná částka,“ vysvětluje Bezděk.
„Náklady soudního řízení, včetně odměny za zastoupení účastníka advokátem, jsou stanoveny přesně podle platných právních předpisů,“ uvádí dále advokát na vysvětlenou, proč se částka vyšplhala na více než šest tisíc korun.
„Panu Jančovi, když obdržel výzvu soudu, nic nebránilo a ani nebrání, aby kontaktoval naši advokátní kancelář,“ dodává.
Jak ještě informovala mluvčí KKN Zdeňka Marková, může dlužník zaplatit 90 korun a s dokladem o zaplacení se obrátit na advokátní kancelář a pokusit se s nimi domluvit, jak vyřešit nastalou situaci.